Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda: szczepienia przeciw koronawirusowi nie powinny być obowiązkowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Uważam, że ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, w przypadku innych chorób jak polio, gruźlica, szkarlatyna itp., „to zupełnie co innego”.

„Uważam, że ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe. Tak jak nie są obowiązkowe szczepienia przeciw grypie. Co do innych chorób (polio, gruźlica, szkarlatyna itp.), to zupełnie co innego. Inna rozmowa” – napisał Duda na Twitterze.

Podczas debaty w Końskich (woj. świętokrzyskie) prezydent został zapytany o szczepionki na COVID-19. Odpowiedział, że szczepionka na koronawirusa była jednym z tematów jego niedawnej wizyty w Stanach Zjednoczonych i rozmów z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Podkreślił, że jest współpraca obu krajów w tej sprawie.

– Nie ukrywam, że mam nadzieję, że rzeczywiście ten lek zostanie tam właśnie – w Stanach Zjednoczonych – opracowany i że my dzięki tej współpracy będziemy tymi, którzy w pierwszej kolejności będą mogli z niego skorzystać – powiedział.

– Kto współpracuje, kto współdziała, kto współuczestniczy w badaniach, w sposób oczywisty dla mnie jest uprawniony do tego, żeby być wśród tych pierwszych, którzy później korzystają z tego dobrodziejstwa – dodał.

– Jeżeli chodzi o szczepionkę. Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie: ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę – mówił. – Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorosły chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić – powiedział.

– Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe – oświadczył prezydent. – Kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce – to jest jego osobista decyzja – dodał.

Andrzej Duda zaznaczył, że czy to będzie lek, czy szczepienia na koronawirusa, to w pierwszej kolejności powinien być on dostępny dla seniorów. – Bo oni są grupą największego ryzyka i powinien być dostępny nieodpłatnie – podkreślał.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!