Wiadomości

Niemiecka firma dostanie z UE 75 mln euro na rozwój szczepionki na COVID-19

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) pożyczy firmie CureVac 75 mln euro na rozwój i produkcję szczepionek na dużą skalę, w tym przeciwko COVID-19 – podała Komisja Europejska.

Pożyczka EBI będzie przeznaczona na ukończenia nowego zakładu produkcyjnego kwasu rybonukleinowego (mRNA) w Tybindze w południowo-zachodnich Niemczech, który należy do CureVac.

Transakcja jest finansowana w ramach programu “Horyzont 2020”, unijnego programu badań i innowacji na lata 2014–2020. Finansowanie EBI zostanie udzielone w trzech transzach po 25 mln euro.

– Koronawirus będzie z nami, dopóki nie będziemy mieli szczepionki przeciwko niemu. Właśnie dlatego nasza praca na tym froncie, wraz z podmiotami międzynarodowymi, jest tak ważna. Niedawno przedstawiliśmy naszą strategię w celu przyspieszenia rozwoju, produkcji i wdrażania szczepionek przeciwko nowemu koronawirusowi. A od początku pandemii zwiększyliśmy środki finansowe na instrument finansowania chorób zakaźnych o 400 mln euro, aby umożliwić EBI przetworzenie większej liczby projektów dotyczących tej choroby – powiedziała Mariya Gabriel, komisarz UE ds. innowacji i badań.

– Nie potrzeba pandemii, aby udowodnić, że nowe szczepionki mogą być przełomem dla zdrowia publicznego – powiedział Ambroise Fayolle, wiceprezes EBI odpowiedzialny za innowacje i zdrowie.

– Ale w czasach takich, jak nasze staje się jasne, jak ważne są one dla globalnego funkcjonowania społeczeństw. W rzeczywistości jedynym sposobem na zakończenie dramatycznej sytuacji, przed którą stoi świat od wybuchu pandemii COVID-19, byłaby bezpieczna i skuteczna szczepionka. Dzięki współpracy z Komisją Europejską możemy finansować coraz więcej innowacyjnych firm biotechnologicznych i medycznych, takich jak CureVac, w ich badaniach i rozwoju szczepionek, środków terapeutycznych i rozwiązań diagnostycznych – oświadczył.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!