Wiadomości

Prezes Sądu Najwyższego Ukrainy zatrzymany. Chodzi o wielomilionową łapówkę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Obecnie trwają czynności dochodzeniowe.

Funkcjonairiusze Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) zatrzymało w poniedziałek prezesa Sądu Najwyższego. Wsewołod Kniaziew miał przyjmować łapówkę w wysokości 2,7 mln dolarów.

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) poinformowało w poniedziałek wieczorem, że wraz ze Specjalną Prokuraturą Antykorupcyjną (SAP) ujawniło „mechanizmy korupcyjne” funkcjonujące w Sądzie Najwyższym. Chodzi o pobieranie „nienależnych świadczeń pieniężnych” przez sędziów i kierownictwo tej instytucji. Do komunikatu dołączono zdjęcie przedstawiające pliki banknotów przejęte podczas zatrzymania prezesa Sądu Najwyższego. Wsewołod Kniaziew miał przyjmować łapówkę w wysokości 2,7 mln dolarów.

– Obecnie trwają pilne czynności dochodzeniowe. Szczegóły później – informuje NABU w komunikacie cytowanym przez agencję UNIAN. 44-letni Kniaziew, profesor nauk prawnych, pełni funkcję prezesa Sądu Najwyższego Ukrainy od 1 grudnia 2021 roku.

– W związku z wydarzeniami wokół Prezesa Sądu Najwyższego V.S. Kniazewa, 16 maja 2023 r. odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Plenum Sądu Najwyższego. Godzina zostanie dodatkowo ogłoszona – poinformował Sąd Najwyższy Ukrainy.

Według medialnych źródeł pieniądze pochodziły od sponsorów ukraińskiego miliardera Kostiantyna Żewago, który został aresztowany we Francji w grudniu na wniosek Kijowa w związku z zarzutami defraudacji. Oligarcha powiedział sądowi, że nie zrobił nic złego i nie powinien podlegać ekstradycji.

/unian.ua, wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!