Wiadomości

Premier Ukrainy zapowiada walkę z „machnowszczyzną”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wszelkie próby organizowania nowych blokad paraliżujących transport, jak to miało miejsce na szlakach komunikacyjnych łączących Ukrainę z Doniecką i Ługańską Republikami Ludowymi, spotkają się z adekwatną reakcją – zapowiedział premier Ukrainy Władymir Grojsman. Jego zdaniem, władze lokalne nie powinny pozwolić na szerzenie się na ich terenie „machnowszczyzny”.

Jak poinformowała służba prasowa Rady Ministrów Ukrainy, władze Obwodu Sumskiego uzyskłay inforamcję, że przygotowywana jest blokada linii kolejowej oraz dróg w rejonie węzła komunikacyjnego Konotop. Odnosząc się do tego, premier Grojsman powiedział, że potencjalni organizatorzy blokady mają obecnie wszelkie możliwości, by w ramach obowiązującego prawa zwrócić uwagę na nurtujące ich problemy, w tym także z trybuny Rady Najwyższej.

„Ale jeśli ktoś będzie naruszał prawo… macie niezwłocznie reagować. Mówię to jako premier Rady Ministrów. Machnowszczyzna – to najgorszy scenariusz” -powiedział, zwracając się do kierownictwa Obwodu Sumskiego, premier Grojsman.

Na słowa te odpowiedział Siemion Siemienczenko, były dowódca batalionu ochotniczego „Donbas”, a obecnie deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy i zarazem jeden z organizatorów zimowej blokady handlu między Ukrainą a Doniecką i Ługańską Republikami Ludowymi.

„Zamiast walczyć z rosyjską agresją, Grojsman rusza do walki z mityczną „machnowszczyzną”…” – napisał na Facebooku Siemienczenko.

Przypomnijmy, że Nestor Machno stał na czele ukraińskich anarchistów. W latach 1918 – 1921 zdołał on skupić pod swoją komendą ogromną armię, która w szczytowym okresie liczyła ok. 40 tys. ludzi – 2 października 1920 roku zawarł on przymierze z bolszewikami, z którymi dotąd walczył, aby wspólnie z nimi rozprawić się z wojskami białego generała Piotra Wrangla. Gdy oddziały Wrangla zostały ostatecznie rozgromione bolszewicy wzięli się za machnowców…

Czytaj też:

PRZYCZYNY KLĘSKI PETLURY

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!