Wiadomości

Premier Słowacji ustępuje ze stanowiska: „Przedstawiłem pani prezydent alternatywy”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef rządu Słowacji Eduard Heger podał się do dymisji. Do rozstrzygnięcia przedterminowych wyborów, które zaplanowano na 30 września, władzę na Słowacji będzie sprawować ponadpartyjny gabinet techniczny.

47-letni Eduard Heger objął stanowisko premiera Słowacji w kwietniu 2021 r. W niedzielę, 7 maja, Heger poinformował opinię publiczną, że złożył dymisję na ręce prezydent Zuzany Čaputovej. Podkreśił, że Čaputova odrzuciła wcześniej jego dwie propozycje, dotyczące ratowania rządu, który – co warto odnotować – miał charakter tymczasowy. We wrześniu ubiegłego roku koalicyjny gabinet Hegera opuściła liberalna partia Wolność i Solidarność.

Natomiast w grudniu słowacki parlament przegłosował wotum nieufności dla rządu. Zgodnie z konstytucją Słowacji, Čaputova powierzyła Hegerowi i jego ministrom dalsze sprawowanie władzy, lecz z ograniczonymi kompetencjami. Decyzja Hegera o podaniu się do dymisji to pokłosie odejścia w tym tygodniu aż dwóch ministrów – szefa resortu rolnictwa i szefa resortu spraw zagranicznych. W poprzednich tygodniach odeszło z rządu dwóch kolejnych ministrów – szef resortu finansów i szef resortu zdrowia.

– Po piątkowym [5 maja – red.] odejściu drugiego ministra w ostatnich dniach, zdecydowałem nie czekać i jeszcze wczoraj [6 maja – red.] wieczorem przedstawiłem pani prezydent alternatywy, które uznaję za stabilniejsze i mniej ryzykowne od powołania rządu technicznego na kilka ostatnich miesięcy obecnej kadencji. Pani prezydent nie przyjęła żadnej z moich propozycji – tłumaczył Heger na konferencji prasowej.

Čaputova jeszcze w niedzielne popołudnie ma spotkać się ustępującym ze stanowiska Hegerem oraz przewodniczącym parlamentu Borisem Kollárem. Wszystko wskazuje na to, że prezydent powoła ponadpartyjny gabinet techniczny – zwany również gabinetem fachowców – który będzie sprawował władzę do przedterminowych wyborów, które zostały zaplanowane na 30 września.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!