Wiadomości

Premier Morawiecki: W walce z koronawirusem przechodzimy do kontrofensywy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Od 20 kwietnia przystępujemy do stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń – stwierdził w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając założenia stopniowego luzowania zakazów związanych z epidemią koronawirusa.

– Poprzez nasze działania kupujemy czas. Wiele osób może dzięki temu ocalić swoje życie, wystarczy porównać naszą sytuację z tą znaną z innych państw. Udało nam się zapanować nad niekontrolowanymi przyrostami, jak to miało miejsce m.in. we Włoszech – mówi premier, po czym zaproponował zasadę trzech „I”: Izolacja, identyfikacja i informatyzacja.

– Izolacja to np. konieczność noszenia maseczek, zachowywania dystansu. Identyfikacja – będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę badania, kto z kim miał kontakty – mówił premier, dodając, że wdrażana jest aplikacja dla osób przebywających w kwarantannach.

– Dzięki temu będziemy mogli coraz więcej wiedzieć kto mógł potencjalnie być zakażony – powiedział.

Z kolei informatyzacja to założenie, że jak najwięcej pracy musi być wykonywane zdalnie – potrzeba jak najwięcej pracy, która nie wymaga bezpośredniego kontaktu.

– Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu – mówił premier, wymieniając otwarcie lasów i parków oraz złagodzenie przepisów dotyczących handlu. Dodał, że pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia. W kościołach obowiązywać będzie zasada 15 metrów kwadratowych na jedną osobę.

W sklepach do 100 m2 możliwość obsługi do 4 klientów na jedną kasę. Z kolei w sklepach większych – osoba na 15 m2. Podobnie w kościołach – również w nich będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 m2. Jednocześnie wszelkie środki dezynfekcji będą utrzymane.

– Chcemy przedstawiać w pewnych interwałach czasowych kolejne etapy w których będziemy zmniejszać obostrzenia. W kolejnych etapach będziemy otwierać rzemiosło, handel, a na końcu usługi. Te reguły nie mogą być zapisane w kamieniu – zapowiada Morawiecki.

– Jesteśmy w sytuacji bez precedensu. Przedstawiamy teraz cztery etapy otwarcia. Dzisiaj walcząc z koronawirusem musimy krok po kroku odzyskiwać teren. Na ten moment mamy lepsza sytuację niż w Europie Zachodniej. Na pewno jeszcze pewne obostrzenia będą długo obowiązywały – mówił premier.

– Znajdujemy się w zupełnie nowej rzeczywistości, która przez dłuższy czas będzie z nami. Musimy nauczyć się w niej żyć. Walka z koronawirusem dziś się nie kończy, ale przechodzimy do kontrofensywy – stwierdził premier Morawiecki.

– Przez najbliższy dłuższy czas musimy nauczyć się żyć z tymi podstawowymi zasadami: brak kontaktu, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu, kwarantanna, ochrona osób najsłabszych i praca zdalna. Obowiązek noszenia maseczek będzie zniesiony po wynalezieniu szczepionki – powiedział Łukasz Szumowski.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!