Świat Wiadomości

Premier Japonii Shinzo Abe rezygnuje z pełnionego stanowiska ze względu na zły stan zdrowia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl według informacji podanych przez japońską telewizję publiczną, japoński premier Shinzo Abe ustępuje ze swojego stanowiska z powodu pogarszającego się stanu zdrowia, przekazała w piątek przekazała Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała w piątek Agencja Prasowa Reuters, premier Shinzo Abe, najdłużej urzędujący premier Japonii, ogłosił w piątek swoją rezygnację z powodu złego stanu zdrowia, kończąc w ten sposób okres stania na czele rządu trzeciej co do wielkości gospodarki świata. W swojej kadencji starał się ożywić wzrost gospodarczy i wzmocnić jej obronę. Premier od dawna cierpi na wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Po rezygnacji, rządząca Partia Liberalno-Demokratyczna będzie musiała wybrać kandydata na premiera w parlamencie. Obecnie partia i jej sojusznicy mają większość w obu izbach parlamentu krajowego, co umożliwi im uzyskanie zgody parlamentu bez przeszkód ze strony opozycji.

„Zdecydowałem, że ustąpię ze stanowiska, w przekonaniu, że nie mogę dalej być premierem, jeśli nie mam pewności, że będę w stanie wykonać zadanie powierzone mi przez ludzi” – poinformował 65-letni Abe na konferencji prasowej.

Przekonywał, że zdecydował się teraz ustąpić, aby uniknąć politycznej próżni, gdy kraj radzi sobie z epidemią koronawirusa. „Z głębi serca przepraszam, że pomimo całego wsparcia ze strony Japończyków odchodzę ze stanowiska z rokiem pozostałym do końca mojej kadencji, pośród różnych nie skończonych projektów i koronawirusa” – powiedział Abe. Do takiej sytuacji doszło już w 2007 roku, kiedy powołując się na stan zdrowia Shinzo Abe ustąpił ze stanowiska premiera zaledwie po roku urzędowania.

Dymisja wywoła wyścig o przywództwo w rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) – najprawdopodobniej będzie trwał dwa lub trzy tygodnie – przekonuje Reuter. Kandydat na premiera musi zostać formalnie wybrany w parlamencie. Nowy przywódca partii będzie piastował to stanowisko do końca tej kadencji.

Były minister obrony Shigeru Ishiba i były minister spraw zagranicznych Fumio Kishida szybko wyrazili zainteresowanie tym najwyższym stanowiskiem, podały media.

Na początku tego miesiąca Shinzo Abe ustanowił rekord najdłuższej kadencji szefa rządu w historii Japonii. Od początku drugiej kadencji premiera w grudniu 2012 roku przewodniczył Radzie Ministrów łącznie 2799 dni.

Kto teraz stanie na czele kraju kwitnącej wiśni?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!