Wiadomości

Premier Japonii odniósł się do rosyjskich propozycji pokojowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Moskwa i Tokio powinny „rozbić skorupę wzajemnej nieufności” w celu wykonania ruchu w sprawie zawarcia traktatu pokojowego – powiedział premier Sindzo Abe na spotkaniu z biznesmenami na Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku.

– Ważne jest, aby promować wzajemne zrozumienie między narodami Rosji i Japonii oraz przygotować grunt dla rozwiązania kwestii terytorialnych i zawrzeć traktat pokojowy – cytuje premiera Japonii agencja Kyodo.

Abe poruszył także temat ośmiopunktowego planu współpracy gospodarczej. W jego opinii, należy przejść „od projektów będących na papierze do konkretów”, a nadto stworzyć korzystne warunki dla biznesu.

Agencja zwraca jednak uwagę na różnice w stanowiskach Abe i Putina odnośnie gotowości do zawarcia traktatu pokojowego. Premier Japonii uważa bowiem, że proces ten wymaga czasu, a prezydent Rosji zaproponował zamknięcie go do końca tego roku.

Równocześnie agencja Kyodo zwraca uwagę, że z ust premiera Japonii nie padło tradycyjne wezwanie do zwrotu czterech Wysp Kurylskich, co do dotąd traktowano jako warunek niezbędny do zawarcia traktatu pokojowego.

/Ria Novosti/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!