Wiadomości

Prawie 40 procent studentów jest zainteresowanych szkoleniem wojskowym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Legia Akademicka to część szerszego programu odbudowy rezerw osobowych Polskich Sił Zbrojnych. Chodzi o to, żebyśmy mieli przeszkolonych młodych ludzi, którzy, mówiąc wprost, wiedzą, gdzie jest lufa, a gdzie kolba karabinu – powiedział w TVP Info Michał Dworczyk, wiceszef MON.

Już wcześniej rząd zapowiadał, że tysiące studentów będzie mogło przystąpić do pilotażowego programu szkoleń podoficerskich. Michał Dworczyk, wiceszef MON, wyjaśnił, że Legia Akademicka to część szerszego programu odbudowy rezerw osobowych Polskich Sił Zbrojnych. 

– Chodzi o to, żebyśmy mieli przeszkolonych młodych ludzi, którzy w razie kryzysu, wojny mogą zostać powołani do wojska. I, mówiąc wprost, wiedzą, gdzie jest lufa, a gdzie kolba karabinu – wyjaśnił gość TVP Info. Dworczyk podkreślił, że pierwszy raz od wielu lat studenci i studentki będą mogli przystąpić do ochotniczego szkolenia, dzięki któremu będą mogli zostać rezerwistami.

Zdradził, że badania ilościowe pokazały, że prawie 40 procent studentów jest zainteresowanych szkoleniem wojskowym. – To budujące. Świadczy o samoświadomości obywatelskiej, patriotyzmie studentów, o świadomości potrzeb, jakie generuje obecna sytuacja geopolityczna – mówił wiceszef MON. Dodał, że jego resort zakłada, że w przyszłym roku przeszkoli od 5 do 10 tysięcy młodych osób.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!