Wiadomości

Prawie 1500 sportowców zgromadziły Igrzyska Polonijne w Gdyni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do Trójmiasta zjechało prawie 1500 sportowców z całego świata, by walczyć o medale XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych. Wśród nich jest 204 reprezentantów z Zaolzia. Licznie reprezentowani są też nasi rodacy z Wileńszczyzny, którzy przybyli w liczbie 143 reprezentantów, a także z Białorusi (98 osób).

„Gorąco witam Państwa w Ojczyźnie, w kraju przodków, w Polsce. Ogromnie się cieszę, że chcieliście się Państwo spotkać tutaj, aby współzawodniczyć w różnych dyscyplinach sportowych, lecz nade wszystko, aby razem świętować, umacniając to, co łączy nas w jeden naród, wspólnotę tożsamości i tradycji, pielęgnowanie rodzimych zwyczajów oraz nasz polski etos wolności i solidarności” – napisał w liście do uczestników Prezydent RP Andrzej Duda, który objął honorowy patronat nad imprezą.

„Wymowne jest też miejsce rozgrywania igrzysk. Port gdyński zbudowany od podstaw przez nasze młode suwerenne państwo był świadkiem wielu pożegnań z Ojczyzną. Stąd tysiące Polaków wyruszało w podróż, z której nierzadko mieli już nie wrócić do kraju. Dzisiejsze spotkanie odwraca tę wymowę. Przybywają Państwo właśnie tu, do Gdyni, by zamanifestować swoje przywiązanie do dziedzictwa narodowego. Za tę wierność i miłość do Polski chcę dziś Państwu podziękować i zapewnić, że Polska zawsze czeka na rodaków i wita Państwa z otwartymi ramionami” – podkreślił Andrzej Duda.

Uroczyste otwarcie igrzysk odbyło się w sobotę wieczorem na Placu Apelowym Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a rozpoczęło się ceremoniałem wojskowej asysty honorowej, którą stanowiły orkiestra i kompania honorowa uczelni. Zgodnie z tradycją każdych igrzysk zapalono znicz olimpijski – przedstawiał on historyczną latarnię morską w Gdyni Oksywie – a tego zaszczytu dostąpili byli olimpijczycy, strzelec Jerzy Greszkiewicz, żeglarz Maciej Grabowski oraz bobsleista Łukasz Miedzik.

Na czele pochodu sportowców szła licząca 20 osób ekipa polonusów z Argentyny, która rywalizować będzie głównie w piłce nożnej i futsalu. Nie zabrakło też naszych rodaków z Austrii, którym tradycyjnie przewodzi Andrzej Kempa…

/tvp.info, zwrot.cz/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!