Wiadomości

Powstanie 100 nowych pomników przyrody

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z inicjatywą wyznaczenia 100 kolejnych pomników przyrody wyszli warszawscy leśnicy. W ten ciekawy sposób chcą upamiętnić przypadająca w tym roku 100. rocznicę istnienia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

Propozycje nowych obiektów zgłosiły wszystkie nadleśnictwa RDLP w Warszawie. Łącznie wytypowano ich 113. Będą to głównie pojedyncze drzewa, grupy drzew oraz dwie aleje i jeden pomnik o charakterze powierzchniowym.

Wytypowane drzewa reprezentują szeroki wachlarz gatunków. Najliczniej reprezentowane są dęby oraz lipy, choć pojawiają się również przedstawiciele gatunków iglastych – sosny, modrzewie, świerk i jodła, a także dzikie drzewa owocowe – grusze i wiśnie.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkie drzewa zostały wytypowane przez leśników i rosną na gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe. O utworzeniu pomników zadecydują teraz właściwe terenowo rady gmin, do których nadleśnictwa skierują odpowiednie wnioski.

– Chcemy, by nowo utworzone pomniki przyrody były pamiątką 100 lat istnienia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie i świadectwem pracy i troski o przyrodę pokoleń leśników gospodarujących na tym terenie – mówią leśnicy.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!