Wiadomości

Powstaje nowe miejsce dla żubrów, trafią do kolejnego nadleśnictwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Żubry trafią do kolejnego nadleśnictwa. Tym razem będzie można je podziwiać do olsztyńskim Nadleśnictwie Dwukoły. Zwierzęta zamieszkają w zagrodzie pokazowej w 2023 r.

W sierpniu tego roku został podpisany umowy o dofinansowanie projektu ochrony żubra w Polsce. Tym samym Nadleśnictwo Dwukoły znalazło się w gronie 25 nadleśnictw, które uczestniczą w tym projekcie. W Nadleśnictwie Dwukoły, a dokładnie w Mławie w Krajewie powstanie zagroda dla żubrów. Zagroda powstanie w części szkółki leśnej, w której już nie sadzi się sadzonek drzew.

Jednym z celów tworzenia zagród jest podnoszenie poziomu wiedzy i akceptacji dla stad wolnościowych oraz utrzymanie żywotnej populacji w niewoli mogącej zasilić stada wolne. Hodowle zamknięte to ważna część populacji stanowiąca rezerwę genetyczną gatunku.

Szacunkowe koszty przedsięwzięcia to 4,5 mln zł. Inwestycja będzie finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” w kwocie 1 914 300 zł. Natomiast Lasy Państwowe łącznie przekażą na te działania 2 585 700 zł (z funduszu leśnego 1 450 900 zł oraz pozostałych środków Lasów Państwowych 1 134 800 zł).

W tym roku przygotowywana jest dokumentacja konieczna przy budowie zagrody. Natomiast już w przyszłym roku m.in. zostaną założone pastwiska w zagrodzie żubrów oraz rozpocznie się budowa zagrody pokazowej. Pierwsze żubry, po wyborze osób odpowiedzialnych za opiekę weterynaryjną oraz dostawcy karmy, trafią do zagrody na początku 2023 r.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!