Wiadomości

Pościg za kurierem szmuglującym migrantów /film/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze z Placówki SG w Rutce-Tartak, po pościgu, zatrzymali obywatela Ukrainy, który przewoził 8 nielegalnych migrantów.

Do zdarzenia doszło 20 kwietnia na terenie gminy Szypliszki. Funkcjonariusze SG wytypowali do kontroli osobowego forda na polskich numerach rejestracyjnych. Kierowca zatrzymał auto, następnie opuścił pojazd i zaczął uciekać w kierunku miejscowości Dębniak. Powiadomiono współdziałające patrole policji. Mężczyzna został zatrzymany.

Okazało się, że 19-latek (obywatel Ukrainy) przewoził 8 obywateli Syrii, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Litwy do Polski. Cztery osoby były przewożone w bagażniku. Cudzoziemcy nie mieli przy sobie dokumentów uprawniających ich do legalnego wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju. Za przekroczenie polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom obywatele Syrii zostali zatrzymani, a po wykonaniu niezbędnych czynności przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji. Ustalono, że zewnętrzną granicę Unii Europejskiej przekroczyli nielegalnie z Białorusi do Łotwy. Ponadto, w trakcie legitymowania, obywatel Ukrainy do kontroli przedstawił podrobione ukraińskie prawo jazdy. Mężczyzna odpowie za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy oraz za posługiwanie się podrobionym prawem jazdy.

Grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce zostaje równolegle wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen na okres od 5 do 10 lat.

W tym roku funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG, na odcinku polsko-litewskiej granicy, zatrzymali 9 pomocników i organizatorów nielegalnego przekraczania granicy.

/strazgraniczna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!