Wiadomości

Poroszenko wystąpił z pretensjami do prezydenta Dudy?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na stronie internetowej prezydenta Ukrainy możemy przeczytać, iż z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zadzwonił do prezydenta RP Andrzeja Dudy z gratulacjami.

Z komunikatu, jaki po tejże rozmowie zamieszczono w internecie, wynikałoby jednak, że życzenia te stanowiły jedynie pretekst do wylania swoich żalów pod adresem Polski, przy czym wyrażone one zostały w duchu banderowskiej propagandy, a prezydent Duda miał tu występować w roli człowieka skruszonego, który nie za bardzo wie, co ma odpowiedzieć i jedynie się kaja… Taki w każdym razie jest wydźwięk relacji zamieszczonej na oficjalnej stronie prezydenta Ukrainy.

Tak więc prezydent Poroszenko miał przypomnieć prezydentowi Polski, iż oczekuje on podtrzymania jednoznacznej oceny akcji „Wisła”, jako zbrodni komunistycznego reżimu, a nadto miał on poruszyć temat demontażu pomnika w Hruszowicach pod Przemyślem w dniu 26 kwietnia br., o czym pisaliśmy tutaj:

 

Pomnik UPA w Hruszowicach został rozebrany

Poroszenko miał przy tym zwrócić uwagę, iż zdarzenie to winno spotkać się z reakcją polskiego kierownictwa. Prezydent Duda miał w tym momencie – tak przynajmniej wynika z informacji zamieszczonej na stronie prezydenta Ukrainy – obiecać, iż osobiście rozpozna cały incydent i wyda właściwą ocenę, aby w przyszłości nie dopuścić do podobnych zdarzeń.

Uzgodniono ponoć także kwestię koordynacji działań w celu legalizacji wszystkich miejsc pochówku, tak na terytorium Polski, jak i polskich na Ukrainie, a także objęcia ich należytą opieką ze strony państwa…

Całość:

http://www.president.gov.ua/news/prezident-ukrayini-proviv-telefonnu-rozmovu-z-prezidentom-re-41222

Niecierpliwie czekamy, czy, a jeśli tak, to w jaki sposób Kancelaria Prezydenta RP ustosunkuje się do tej sytuacji.

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!