Wiadomości

Pomnik UPA w Hruszowicach został rozebrany

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dzisiaj po godzinie 17. nielegalny pomnik został całkowicie rozebrany przez społeczników i rodziny ofiar OUN-UPA. Akcja była zgodna z prawem – informuje portal kresy.pl.

Według informacji uzyskanych przez portal kresy.pl, nielegalny pomnik Ukraińskiej Powstańczej Armii w Hruszowicach na Podkarpaciu został dzisiaj po godzinie 17. rozebrany przez społeczników i rodziny ofiar OUN-UPA.

Rozbiórka odbywała się zgodnie z prawem po spełnieniu określonych procedur, m.in. za zgodą wójta gminy Stubno. Miała charakter czynu społecznego, w którym wzięły udział osoby chętne, m.in. działacze Ruchu Narodowego, osoby zasłużone dla walki z banderyzmem, a także rodziny ofiar OUN-UPA. Według wcześniejszych doniesień obecny miał być również wójt gminy Stubno.

Ruch Narodowy objął całą akcję patronatem. M.in. po to, żeby zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo od strony prawnej.

Według uzyskanych przez portal kresy.pl informacji z anonimowego źródła, polskie służby specjalne próbowały wpłynąć na ważną osobę z grona organizatorów, żeby nie przeprowadzać rozbiórki pomnika w tym tygodniu, tj. przed rocznicą operacji „Wisła”, która przypada 28 kwietnia.

Koordynator Ruchu Narodowego z Przemyśla Marek Kulpa powiedział portalowi kresy.pl, że przełożenie akcji nie było możliwe z powodu zaangażowanych środków (narzędzia, samochody) a ponadto nie można mówić, że w takiej sprawie jakiś termin byłby lepszy.

/kresy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!