Wiadomości

Białoruś kontrabandą stoi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Odkąd Rosja zakazała importu pomidorów z Turcji, gwałtownie wzrosło „zapotrzebowanie” na nie na Białorusi. W marcu padł rekord, gdy chodzi o zakupy pomidorów – w ciągu jednego miesiąca kupiono ich dwa razy więcej, aniżeli kupowano w ciągu całego roku, zanim to Rosja wprowadziła wspomniany zakaz.

Z danych Instytutu Statystyki Turcji (Turkstat), wartość eksportu pomidorów na Białoruś wyniosła w marcu 17,7 mln dolarów, podczas gdy w całym roku 2015 strona białoruska zakupiła pomidory na łączną kwotę 7.9 mln dolarów. Tak więc wartość zakupionych przez Białoruś w marcu pomidorów dwukrotnie przewyższyła to, co Białoruś sprowadziła przez cały rok 2015 – zanim to zakaz na import tureckich pomidorów do Rosji został wprowadzony, co oznacza, że nie mogło być jeszcze mowy o reeksporcie.

Jak donosi dziś rosyjski dziennik Известия, należy teraz spodziewać się w Rosji rekordowego importu pomidorów z Białorusi. Należy zaznaczyć, że Rossielchoznadzor już odnotował przeszło 30 prób reeksportu tureckich pomidorów w okresie marca i kwietnia 2017 roku.

Przypomnijmy, że w swoim czasie portal naviny.by obszernie informował o reeksporcie do Rosji polskich jabłek, kiedy to Rosja wprowadziła zakaz na ich import. Wszelkie sankcje i zakazy Białoruś, wyspecjalizowawszy się w kontrabandzie, potrafi perfekcyjnie wykorzystać dla siebie. Tak już jest od wielu lat.

/naviny.by/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!