Wiadomości

Poroszenko, Hrojsman, Parubij z zakazem opuszczania terytorium Ukrainy?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Okręgowy Sąd Administracyjny w Kijowie wystąpił do Policji Państwowej oraz do Służby Bezpieczeństwa i Administracji Państwowej Straży Granicznej odnośnie zakazu opuszczenia terytorium Ukrainy wyższym urzędnikom po wyborach parlamentarnych i prezydenckich.

Okręgowy Sąd Administracyjny w Kijowie wszczął postępowanie w sprawie zakazu opuszczania terytorium Ukrainy, który miałby objąć 180 najważniejszych urzędników w państwie. Poinformowała o tym służba prasowa sądu.

Wśród osób, których miałby dotyczyć zakaz, są prezydent Petro Poroszenko, przewodniczący parlamentu Andrij Parubij, premier Wołodymir Hrojsman oraz prezes zarządu NAK Naftogaz Ukraina Andrij Kobolew.

W wykazie widnieje także przeszło 50 posłów z Bloku Petra Poroszenki, przeszło 40 członków rządu, sędziowie Sądu Najwyższego i szereg innych osób. Ich nazwisk nie podały jednak służby prasowej sądu.

Sądowe pismo w tej sprawie skierowane zostało do Policji Państwowej oraz do Służby Bezpieczeństwa i Administracji Państwowej Straży Granicznej. W piśmie mowa jest o zakazie opuszczania kraju przez wysokich urzędników państwowych po wyborach prezydenckich i po wyborach do Rady Najwyższej.

Ponadto mowa jest tam o uznaniu za bezprawną bezczynność Policji Państwowej i SBU. Bezczynność służb miała doprowadzić do wzrostu zorganizowanej przestępczości wśród osób zajmujących wysokie stanowiska polityczne, które przez to mogły dopuścić się przestępstw korupcyjnych.

Sąd rozpatrzy sprawę w trybie postępowania uproszczonego bez powiadamiania udziału jej uczestników.

Czytaj też:

Ihor Kołomojskij powrócił na Ukrainę, stało się to dziś w nocy

/unian.ua/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!