Wiadomości

Ponad 70 ton niebezpiecznych odpadów w wieziono do Polski w trzech transportach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad 70 ton niebezpiecznych odpadów, które wjechały do Polski w trzech transportach z naruszeniem przepisów o transgranicznym przemieszczaniu odpadów, zatrzymano podczas kontroli prowadzonej przez śląską Służbę Celno-Skarbową.

Jak poinformowała w piątek Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, ciężarówki przyjechały do Polski z Włoch i Niemiec. Z dokumentów wynikało, że odbiorcami odpadów miały być dwie śląskie firmy.

Ustalono, że ładunki zawierały papier, styropian, opakowania z folii aluminiowej, ścinki materiałów i opakowania metalowe. Ze względu na intensywny zapach podejrzewano, że mogą być zanieczyszczone substancją organiczną. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wystąpili do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o wydanie opinii o kwalifikacji ładunku. Otrzymali informację, że doszło do nielegalnego transgranicznego przywozu odpadów.

Zgodnie z decyzją Głównego Inspektora Ochrony Środowiska ponad 70 ton odpadów zostało zwróconych za granicę.

To efekt kontroli legalności przewożonych odpadów w ramach ogólnopolskiej akcji Demeter. W woj. śląskim Służba Celno-Skarbowa przeprowadziła niemal 80 kontroli, część we współpracy z policją i Strażą Graniczną.

Warunki transgranicznego przemieszczania odpadów reguluje Konwencja Bazylejska, która szczegółowo opisuje zasady kontroli oraz procedury przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych. Za nielegalny transgraniczny przewóz odpadów grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

„Skuteczne kontrole chronią przed napływem towarów, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzkiemu oraz środowisku” – przypomniała Grażyna Kmiecik.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!