Wiadomości

Ponad 1300 migrantów dotarło drogą morską do Włoch

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad 1300 migrantów zostało uratowanych w trzech oddzielnych operacjach u południowego wybrzeża Włoch, poinformowała straż przybrzeżna w sobotę. Stało się to dwa tygodnie po tym, jak co najmniej 74 osoby zginęły, gdy ich łódź osiadła na mieliźnie na skałach.

Rosnąca liczba przybywających migrantów to poważny problem dla konserwatywnego rządu Włoch, który doszedł do władzy w październiku zeszłego roku, obiecując ograniczenie napływu. Tymczasem w tym roku nastąpił gwałtowny wzrost liczby przybywających do Włoch migrantów – zarówno z Afryki Północnej, jak i Turcji.

Straż przybrzeżna poinformowała, że ​​jeden z jej okrętów zabrał 500 migrantów z jednej łodzi w odległości ponad 100 mil (160 km) od brzegu, a następnie przywiózł ich do miasta Reggio Calabria. Kolejnych 379 migrantów zostało zabranych przez inny okrętk na tym samym obszarze i wkrótce zostanie sprowadzonych na ląd. „Akcje ratunkowe były trudne ze względu na przeładowanie łodzi migrantami i niesprzyjające warunki na morzu” – poinformowała straż przybrzeżna w oświadczeniu.

Inny przepełniony statek rybacki z 487 migrantami został eskortowany do kalabryjskiego portu Crotone, gdzie został przywiązany do holownika, aby go ustabilizować. Lokalne władze poinformowały, że u wybrzeży Sycylii zabrano kolejne 200 osób, które później zostaną przewiezione do Katanii, podczas gdy siły powietrzne ewakuowały migrantów z przepełnionego ośrodka recepcyjnego na wyspie Lampedusa.

W tym roku do Włoch przybyło ponad 17.000 migrantów, w tym około 4.000 w tym tygodniu, w porównaniu z 6.000 w pierwszych 2½ miesiącami 2022 roku. Setki ludzi zginęły podczas próby przedostania się przez Morze Śródziemne do Europy.

/reuters.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!