Wiadomości

Amerykańska armia zaopatruje się w satelity przeciwrakietowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak czytamy na portalu Space24.pl, firma Raytheon Technologies poinformowała o otrzymaniu kontraktu wartego ponad 250 mln USD na budowę siedmiu satelitów, które będą częścią konstelacji wojskowej, odpowiedzialnej za śledzenie pocisków balistycznych, a także wsparcia działań lądowych z niskiej orbity okołoziemskiej (LEO). Rozwijany projekt ma na celu zwiększenie możliwości świadomości sytuacyjnej USA.

Firma Raytheon Technologies oznajmiła, że amerykańska Agencja Rozwoju Przestrzeni Kosmicznej (Space Development Agency) przyznała spółce kontrakt o wartości ponad ćwierć miliarda dolarów na budowę i dostarczenie siedmiu jednostek satelitarnych przeznaczonych do wsparcia przyszłej superkonstelacji kilkuset niewielkich satelitów wczesnego ostrzegania i przesyłu danych, która będzie niezwykle ważnym elementem zdolności obronnych Stanów Zjednoczonych.

Oprócz zdolności do wykrywania i śledzenia nadlatujących rakiet hipersonicznych oraz pocisków balistycznych z poziomu niskiej orbity okołoziemskiej dzięki nowym urządzeniom, kontrakt zawiera także zobowiązanie do wsparcia kampanii startowej oraz operacji naziemnych. Po umieszczeniu na LEO konstelacja stanie się płaszczyzną satelitów zapewniających system wczesnego ostrzegania dla amerykańskiego Departamentu Obrony. Należy przy tym podkreślić, że program jest kluczowym elementem architektury kosmicznej pod nazwą Proliferated Warfighter Space Architecture (PWSA).

Siedem satelitów od Raytheon Technologies stanie się elementami pierwszej operacyjnej warstwy o nazwie Tracking Layer Tranche 1, która oprócz urządzeń Raytheona, będzie zawierać 14 satelitów wykonanych przez Northrop Grumman i 14 wykonanych przez L3Harris. SDA pierwotnie planowała mieć tylko 28 satelitów w Transzy 1, ale była w stanie dodać siedem kolejnych po tym, jak Kongres zwiększył budżet agencji na obecny rok o 250 mln USD, aby opłacić opisywany kontrakt. Według obecnych planów wynoszenie pierwszych jednostek od Raytheon rozpocznie się w kwietniu 2025 r.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!