Wiadomości

Polskie MSZ: “Apelujemy do Izraela o poszanowanie prawa Palestyńczyków do pokojowych protestów”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło zaniepokojenie doniesieniami ze Strefy Gazy i zaapelowało do Izraela o poszanowanie prawa Palestyńczyków do pokojowych protestów. Uznając prawo do obrony i zabezpieczania swoich granic, MSZ stwierdziło, iż należy przestrzegać zasady proporcjonalnego użycia siły.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni doniesieniami o ostatnich protestach w Strefie Gazy, w wyniku których dziesiątki ludzi zostało zabitych lub rannych. Apelujemy do Izraela o poszanowanie prawa Palestyńczyków do pokojowych protestów. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nie może być ono wykorzystywane jako pretekst do nakłaniania do przemocy” – oświadczył MSZ w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

MSZ wskazał jednocześnie, że Izrael ma prawo do obrony i zabezpieczania swoich granic.

„Należy jednak przestrzegać zasady proporcjonalnego użycia siły” – zaznaczył resort dyplomacji.

Wyraził jednocześnie nadzieję na deeskalację sytuacji na granicy Izraela ze Strefą Gazy.

„Jesteśmy przekonani, że tylko rozwiązanie dwupaństwowe pozwoli obu stronom na realizację ich aspiracji, położenie kresu konfliktowi i osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego pokoju, którego Izraelczycy i Palestyńczycy pragną i na który zasługują” – zaznaczono w komunikacie MSZ.

Także dziś na Twitterze MSZ poinformował, że minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał z szefem tureckiego MSZ Mevlutem Cavusoglu.

„Minister SZ Turcji poprosił Polskę o poparcie podczas debaty na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącej ostatnich wydarzeń w Strefie Gazy”- podał MSZ.

Ambasador Izraela w Ankarze Eitan Na’eh został wezwany do MSZ Turcji, gdzie poproszono go o tymczasowe opuszczenie kraju – podały dzisiaj źródła w tym resorcie.

Dzień wcześniej 58 Palestyńczyków zostało zabitych przez izraelskie siły podczas protestów w Strefie Gazy. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał Izrael „państwem apartheidu” i dodał, że izraelski premier Benjamin Netanjahu „ma na rękach palestyńską krew”. W poniedziałek oskarżył Izrael o „państwowy terroryzm” i nazwał przemoc wobec Palestyńczyków „ludobójstwem”.

/PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!