Felietony

Polski schron trafi na rynek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Schron jednorodzinny zaprojektowany w WAT trafi do produkcji. Jest odporny na zagrożenia chemiczne, biologiczne i radiologiczne, w tym opad promieniotwórczy, powietrzną falę uderzeniową, zagruzowanie, odłamki i pożary zewnętrzne. Może również chronić przed działaniami balistycznymi.

Modułowy schron podwójnego przeznaczenia opracowany przy udziale naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej będzie produkowany przez polską firmę Mahton Schrony, która nabyła od uczelni licencję na wprowadzenie produktu na rynek – poinformowała Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT.

„Schron zapewnia najlepsze warunki dla zbiorowego przetrwania w dłuższym czasie w różnych sytuacjach wywoływanych katastrofami naturalnymi, awariami przemysłowymi, zaostrzeniem konfliktów społecznych i międzynarodowych, działaniami terrorystycznymi, a także wojennymi” – mówi kierownik projektu dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak z WAT cytowany w informacji prasowej.

Fot. materiały prasowe WAT
Fot. materiały prasowe WAT

Podkreśla, że czas wykonania obiektu jest minimalny, ponieważ poszczególne segmenty wykonuje się w zakładzie prefabrykacji, a następnie przewozi i montuje w miejscu budowy. Schron tworzą: układ funkcjonalny, konstrukcja z komponentami osłonowymi i instalacje specjalne, m.in. z zaworami przeciwwybuchowymi. Obiekt składa się z salonu, sypialni, kuchni, łazienki, pomieszczenia technicznego i przedsionka hermetyzującego. Posiada wejście główne i wyjście ewakuacyjne.

Schrony dla rodzin, a także przeznaczone na indywidualne potrzeby różnych firm, mogą być budowane na terenie działki – obok dowolnego budynku albo pod nim. W czasach pokoju schron może być wykorzystywany np. w charakterze pomieszczenia magazynowego lub miejsca spotkań. Po zainstalowaniu odpowiednich urządzeń może spełniać funkcje komory normobarycznej.

Umowę licencyjną podpisali 13 grudnia 2022 r. rektor-komendant WAT Przemysław Wachulak i Michał Lorek, właściciela firmy budowlanej Fundament z Bydgoszczy, która wykonała prototyp oraz pełnomocniczka firmy Mahton.

PAP – Nauka w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!