Wiadomości

Sondaż: Kto lepszym premierem: Morawiecki czy Szydło?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sondażu zapytano Polaków, kto ich zdaniem lepiej spisał się w roli premiera – Beata Szydło, czy też obecny szef rządu, Mateusz Morawiecki? Badanie przeprowadzono dla portalu rp.pl.

“Kto – Pani/Pana zdaniem – lepiej radzi sobie w roli premiera rządu Zjednoczonej Prawicy?” – takie pytanie zadała uczestnikom sondażu pracownia SW Research. Okazuje się, że aż 64,6 proc. respondentów ocenia Morawieckiego i Szydło tak samo. 24,7 proc. ankietowanych ocenia lepiej Morawieckiego jako premiera rządu Zjednoczonej Prawicy. 10,7 proc. respondentów wyżej ocenia w tej roli Beatę Szydło.

– Siedem na dziesięć osób w wieku powyżej 50 lat oraz nieco mniejszy odsetek badanych (69 proc.) z miast liczących między 100 a 199 tys. mieszkańców sądzi, że Mateusz Morawiecki i Beata Szydło radzili sobie tak samo na stanowisku premiera rządu Zjednoczonej Prawicy. Takiego samego zdania jest prawie siedmiu na dziesięciu badanych (66 proc.) posiadających wykształcenie średnie. Niemal 3 na 4 osoby (73 proc.) osiągające dochód netto w przedziale między 3001 i 4000 zł netto sądzą, że Mateusz Morawiecki i Beata Szydło radzą sobie tak samo w roli premiera rządu Zjednoczonej Prawicy – komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Podczas wywiadu dla Radia Zet Beata Szydło podkreśliła – odnosząc się do noweli ustawy o SN – że nie wyobraża sobie, aby “Polski rząd zgodził się na coś, co byłoby niezgodne z polską konstytucją, czy też zostały narzucone warunki, które okazałyby się szantażem, a nie kompromisem”.

– Nie wyobrażam sobie, że premier Morawiecki zgodziłby się na to, żeby rozwiązania, które mają być szantażem, a nie kompromisem, byłyby Polsce narzucane. Trzeba spokojnie czekać na rozwój wypadków – podkreśliła była premier.

Odnosząc się do decyzji Mateusza Morawieckiego sprzed 2 lat i zgody na “mechanizm warunkowości”, Beata Szydło powiedziała: – Każdy podejmuje decyzję zgodnie ze swoją wiedzą, wolą, strategią. Gdybym ja była wówczas na szczycie jako premier – prawdopodobnie zastosowałabym weto.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!