Polska Wiadomości Wiara

Polski arcybiskup rusza na wojnę z niemieckimi heretykami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Arcybiskup Stanisław Gądecki napisał do papieża Franciszka specjalny list, w którym oskarża niemiecki Kościół o szerzenie skrajnie niedopuszczalnych i niekatolickich tez. Chodzi o dokument roboczy Synodu Biskupów w Niemczech, w którym – według Gądeckiego – zawarto propozycje inspirowane ideologiami lewicowo-liberalnymi, sprzeczne z nauczaniem Kościoła katolickiego.

Polski arcybiskup rusza na wojnę z niemieckimi heretykami. W liście arcybiskupa czytamy, że zdecydował się on z “zatroskaniem i smutkiem zwrócić uwagę Ojca Świętego na skrajnie niedopuszczalne i niekatolickie tezy” Drogi Synodalnej Kościoła katolickiego w Niemczech.

Jak zauważa abp Gądecki, “punktem wyjścia do analizy sytuacji Kościoła katolickiego w Niemczech jest kryzys nadużyć seksualnych”. Według polskiego duchownego, autorzy dokumentu “postanawiają dokonać rewolucji obyczajowej i prawnej w Kościele powszechnym”. Zdaniem abp. Gądeckiego mowa jednak nie o rewolucji ewangelicznej, lecz “inspirowanej ideologiami lewicowo-liberalnymi”.

Polski hierarcha porusza w liście kwestie: demokracji, koncepcję osoby ludzkiej, poszanowania życia każdego człowieka, czy błogosławienia związków niesakramentalnych, w tym związków osób jednej płci. W tym kontekście Gądecki pyta: “po co błogosławieństwo ludziom żyjącym w grzechu?”.

Jak według abp. Gądeckiego twierdzą autorzy dokumentu, “grzechem natomiast jest nauczanie Kościoła, które jest odbierane nie tylko jako niemiłosierne i dyskryminujące, ale wręcz czyni Kościół odpowiedzialnym za prześladowania i samobójstwa osób transgender”.

Duchowny zwraca też uwagę, że istnieją dwa rodzaje miłości – “miłość Boża aż do pogardy siebie samego posunięta” i “miłość własna aż do pogardy Boga posunięta”. Następnie stwierdza, że “zgodnie zaś z podejściem katolickim traktujemy z szacunkiem każdego człowieka, ale nie każdy ludzki wybór”.

Abp Stanisław Gądecki poddaje krytyce postulaty autorów dokumentu, którzy oczekują, że “Kościół uzna za dobre i prowadzące do uświęcenia, obok małżeństwa sakramentalnego, także “wolne związki”, związki cywilne, związki partnerskie i związki osób jednej płci”.

“Autorzy dokumentu wysuwają szereg praktycznych propozycji, poczynając od niezapisywania płci dziecka w metryce chrztu, możliwość zmiany imienia i płci w akcie chrztu, poprzez zapewnienie osobom transgender dostępu do sakramentów, w tym do kapłaństwa i do życia konsekrowanego, po obowiązek używania w Kościele niedyskryminującego języka i treningi dla duchownych, jak służyć osobom transgender.”

“Wszystko w imię tzw. najnowszych osiągnięć nauk społecznych. Istnieje jednak ryzyko, że ustalenia naukowe, na które powołuje się Synodale Weg (drogi synodalnej – red.) są błędne, podobnie jak w przypadku innej popularnej niegdyś teorii rasizmu” – ocenia abp Stanisław Gądecki, pisząc, że mają one “ewidentnie niekatolicki charakter”.

Na koniec polski hierarcha wyraża w liście do papieża Franciszka nadzieję, że trwający synod nie będzie “w żaden sposób zmanipulowany i wykorzystany do autoryzacji niemieckich tez, otwarcie sprzecznych z nauczaniem Kościoła katolickiego”.

Polecamy również: Szef MSZ Izraela oskarżył sekretarza generalnego ONZ o współpracę z Hamasem i Iranem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!