Świat Wiadomości Żydzi

Szef MSZ Izraela oskarżył sekretarza generalnego ONZ o współpracę z Hamasem i Iranem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen powiedział we wtorek, że Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres nie nadaje się do kierowania tym organem. Oskarżył Guterresa o brak potępienia Hamasu i romans z Iranem.

Szef MSZ Izraela oskarżył sekretarza generalnego ONZ o współpracę z Iranem. Jego uwagi wygłoszone na konferencji prasowej w budynku ONZ w Genewie stanowią nasilenie izraelskiej krytyki ONZ. Kluczowy jest moment tego wydarzenia – ONZ opłakuje właśnie śmierć ponad 100 swoich pracowników, zamordowanych przez Żydów w Gazie.

-Guterres nie zasługuje na stanowisko szefa Organizacji Narodów Zjednoczonych – powiedział izraelski minister spraw zagranicznych. -Myślę, że Guterres, podobnie jak wszystkie wolne narody, powinien powiedzieć jasno i głośno: uwolnić Gazę od Hamasu. Wszyscy mówili, że Hamas jest gorszy niż ISIS. Dlaczego nie może tego powiedzieć – dodał.

Guterres powiedział wcześniej, że coś jest „nie tak” z izraelską operacją wojskową, w wyniku której jak dotąd zginęło ponad 11 000 osób w odwecie za ataki Hamasu z 7 października, w których zginęło 1200 osób.

Żydzi skupiają się przede wszystkim na oswobodzeniu zakładników. Cohen, który wcześniej spotkał się z przewodniczącą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża Mirjaną Spoljaric, powiedział, że spodziewa się, że to neutralne ciało zrobi więcej niż ONZ, aby uzyskać dostęp do zakładników.

-Myślę, że minimum to spotkanie Czerwonego Krzyża z zakładnikami; minimum to dowód życia; to przekazanie zakładnikom leków – powiedział. Z kolei Spoljaric broniła ONZ, twierdząc, że organizacja próbuje uzyskać dostęp do przetrzymywanych, ale najpierw potrzebuje porozumienia w sprawie wstrzymania ognia, tak by nie ginęli jej kolejni pracownicy. Podobnie ma być z MCK

-Proszę wiedzieć, że MCK nie może wtargnąć do miejsc, w których przetrzymywani są zakładnicy – powiedziała.

Rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku nie udzielił jeszcze komentarza odnoście słów Cohena.

Polecamy również: Rosja szturmuje fińską granicę przy użyciu nachodźców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!