Wiadomości

Polskę zalewa fala imigrantów, cudzoziemcy coraz częściej otwierają w Polsce firmy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, rośnie. Wielu z nich chce zostać w naszym kraju na dłużej, dlatego decydują się na założenie własnej firmy. Coraz częściej jest to franczyza – pisze portal money.pl.

Według danych ZUS na koniec czerwca 2021 roku, w Polsce zarejestrowanych było blisko 818,8 tys. obcokrajowców, aż o 35,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Obecnie obserwujemy znaczący napływ cudzoziemców i systematyczny wzrost liczby wydawanych pozwoleń na pobyt i pracę. Powoli wracamy do tego, co było pod koniec 2019 r., kiedy ich liczba przekraczała dwa miliony (na początku 2020 r. z powodu pandemii z naszego kraju wyjechało wielu cudzoziemców).

Wśród obcokrajowców największą grupę stanowią Ukraińcy (73,7 proc.) Na koniec czerwca mieszkało ich w Polsce ponad 603 tys., a zatem o niemal 40 proc. więcej niż w 2020 r. Pozostałe grupy to Białorusini, Rosjanie oraz Niemcy.

Wśród 818.772 zarejestrowanych obcokrajowców blisko 60 proc. jest pracownikami, prawie 23 tys. prowadzi działalność gospodarczą, a pozostali objęci są innymi formami zatrudnienia.

Więcej
https://www.money.pl/gospodarka/obcokrajowcy-wybieraja-polske-i-coraz-czesciej-zakladaja-tu-swoje-sklepy-6720301968452480a.html?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!