Gospodarka Wiadomości

Huta Stalowa Wola kończy rok 2021 dostawami samobieżnych haubic KRAB

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Huta Stalowa Wola S.A. zamyka rok 2021 dostawami pierwszej baterii sh KRAB do 3. Dywizjonowego Modułu Ogniowego dla 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Jarosławiu. Dostawa objęła osiem haubic 155 mm KRAB, wóz dowódczo-sztabowy oraz trzy wozy dowodzenia, dwa wozy amunicyjne oraz wóz remontu uzbrojenia i elektroniki.

– Wywiązywanie się przez HSW S.A. bez opóźnień z bieżących dostaw sprzętu wojskowego jest naszym priorytetem i staje się mam nadzieję naszym atutem. Dziś kolejni artylerzyści otrzymują haubice KRAB i sprzęt towarzyszący zgodnie z umową. Brak opóźnień z naszej strony umożliwia Wojsku Polskiemu realizowanie zgodnie z planem celów rozwojowych, szkoleniowych i taktycznych. Tak samo, tj. o czasie i zgodnie z planem, odbyły się dostawy pozostałego sprzętu i uzbrojenia z Huty Stalowa Wola w 2021 roku. Mam tu na myśli kolejne sztuki 120 mm moździerzy RAK na KTO z podsystemami dowodzenia i logistycznym czy sprzętu inżynieryjnego tj. Uniwersalnych Maszyn Inżynieryjnych UMI 9.50 oraz Spycharko-Ładowarek SŁ-34C. To kolejny rok, który zamykamy z satysfakcją, bo pomimo licznych ograniczeń covidowych dotyczących gospodarki polskiej, jak i naszych partnerów z zagranicy, wywiązaliśmy się z kontraktów. Nasi pracownicy wypełnili swoją rolę doskonale, dzięki czemu HSW S.A. mogła świadczyć Siłom Zbrojny RP usługi na najwyższym poziomie – podsumowuje Bartłomiej Zając, Prezes Huty Stalowa Wola S.A.

W ramach programu REGINA w czerwcu 2021 roku HSW S.A. przekazała trzecią baterię dmo sh KRAB do 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. Dostawa objęła osiem haubic 155 mm KRAB, trzy wozy dowodzenia i dwa wozy amunicyjne. HSW S.A. realizuje dostawy haubic oraz sprzętu towarzyszącego w ramach umowy z 2016 roku, która obejmuje do 2024 r. dostawy czterech Dywizjonowych Modułów Ogniowych (dmo), łącznie 96 samobieżnych haubic KRAB oraz kilkadziesiąt sztuk sprzętu towarzyszącego. Dostawy nowych haubic KRAB do Sił Zbrojnych RP rozpoczęły się od wdrożeniowego dmo w latach 2016-2017.

Huta Stalowa Wola S.A. w 2021 roku realizowała również program RAK. HSW S.A. przekazała dwa Kompanijne Moduły Ogniowe (kmo): IX kmo RAK do 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, w ramach którego dostarczono osiem moździerzy samobieżnych 120 mm na KTO oraz cztery artyleryjskie wozy dowodzenia oraz X kmo RAK do 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie składający się z ośmiu samobieżnych moździerzy 120 mm na KTO oraz czterech artyleryjskich wozów dowodzenia.

W 2021 roku HSW S.A. realizowała również dostawy sprzętu inżynieryjnego. I tak do różnych jednostek wojskowych HSW S.A. dostarczyła 19 egzemplarzy Uniwersalnej Maszyny Inżynieryjnej UMI 9.50 wraz osprzętem dodatkowym, a także osiem Spycharko-Ładowarek SŁ-34C. Maszyny wykorzystywane są do rozbudowy fortyfikacyjnej terenu w ramach szkoleń poligonowych, do prac drogowo-mostowych oraz wykonywania zadań wsparcia inżynieryjnego. Pracują też w razie potrzeby na rzecz innych służb i oraz ludności cywilnej w ramach reagowania kryzysowego.

Warto przypomnieć, że do końca br. Huta Stalowa Wola przekaże do Raytheon Technologies w sumie cztery kompletne wyrzutnie M903 wchodzące w skład systemów obrony przeciwlotniczej WISŁA. Dostawy są realizowane przez HSW S.A. w oparciu o umowę podwykonawstwa do umowy Foreign Military Sales z 2018 r. zawartej pomiędzy rządem USA a firmą Raytheon Technologies, producentem systemów Patriot.

/hsw.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!