Wiadomości

Polska wzmacnia współpracę wojskową z Koreą Południową

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

29 maja szef MON rozpoczął wizytę w Korei Południowej, podczas której spotkał się z ministrem Kang Eun-ho, Szefem Agencji Planowania Zakupów Obronnych (DAPA) oraz przedstawicielami południowokoreańskiego przemysłu zbrojeniowego.

– Chcemy wykorzystać potencjał jaki ma Korea Południowa, aby zastąpić sprzęt postsowiecki, który wciąż jest na wyposażeniu Wojsko Polskie, sprzętem kompatybilnym ze sprzętem amerykańskim, a taki sprzęt produkuje Korea Południowa – stwierdził szef MON. – Rozwijamy Wojsko Polskie i wyposażamy w najnowocześniejszy sprzęt. Kupujemy czołgi Abrams, ale równolegle prowadzimy negocjacje w sprawie kupienia czołgów koreańskich. Chcemy, żeby czołgi koreańskie były produkowane w Polsce. Chcemy, żeby doszło do transferu technologii – dodał.

– Chodzi nam także o zastąpienie bojowych wozów piechoty pochodzących z lat 60-tych. Jest oferta polskiego przemysłu zbrojeniowego i jak najbardziej będziemy wykorzystywać tę ofertę. Liczymy na to, że w jak najkrótszym czasie powstaną pierwsze egzemplarze Borsuka – tłumaczył minister.

– Do tych zamówień, dotyczących zakupu systemu PTRIOT, HIMARS, samolotów F35, czołgów ABRAMS dołączamy nowy sprzęt, który jest w ofercie koreańskiej. Moja wizyta to początek negocjacji – przekonywał Błaszczak.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!