Wiadomości

Biden: Dostarczymy Ukrainie bardziej zaawansowane systemy rakietowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent USA Joe Biden w tekście opublikowanym na łamach „New York Timesa” zadeklarował, że Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie bardziej zaawansowane systemy rakietowe i bardziej precyzyjną amunicję. Biały Dom zapowiedział, że nowy pakiet pomocy wojskowej będzie opiewał na 700 mln dolarów i zawierał między innymi system artylerii rakietowej HIMARS, śmigłowce i radary. Ukraińcy mieli zobowiązać się do nieużywania rakiet do ataków na terytorium Rosji.

„Działamy szybko, by wysyłać Ukrainie znaczącą ilość broni i amunicji, aby mogła ona walczyć na polu bitwy i być w najsilniejszej możliwej pozycji przy stole negocjacyjnym. Dlatego zdecydowałem, że dostarczymy Ukraińcom bardziej zaawansowane systemy rakietowe i amunicję, która umożliwi im bardziej precyzyjne uderzanie w kluczowe cele na polu bitwy na Ukrainie” – stwierdził prezydent USA na łamach NYT.

Podczas telefonicznej konferencji prasowej wysocy rangą przedstawiciele Białego Domu wyjaśnili, że chodzi o systemy artylerii rakietowej HIMARS wraz z rakietami o zasięgu około 80 km. Jeden z urzędników zaznaczył przy tym, że Ukraińcy dali USA gwarancję, że nie użyją nowych systemów do uderzenia na terytorium Rosji.

Nowy, jedenasty już pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy – jak twierdzi Biały Dom – będzie opiewał łącznie na 700 mln dolarów. Oprócz systemów rakietowych HIMARS będzie obejmował radary obrony powietrznej, radary przeciwartyleryjskie, śmigłowce, amunicję i części do haubic M777, dodatkowe pociski przeciwpancerne Javelin i pojazdy opancerzone. Pakiet ma zostać szczegółowo zaprezentowany w środę.

Joe Biden zapewnił nadto, że nie będzie wywierał presji na Ukrainę, by czyniła ustępstwa na rzecz Rosji. „Nie będę naciskał na ukraiński rząd – prywatnie ani publicznie – by czynił jakiekolwiek ustępstwa terytorialne. To byłoby niesłuszne i sprzeczne z ugruntowanymi zasadami”.

/NYT, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!