Wiadomości

Niemcy się zbroją, Najwięcej pieniędzy przypadnie Luftwaffe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziennik „Bild” informuje, że po podjęciu przez rząd federalny decyzji o utworzeniu specjalnego funduszu dla Bundeswehry ministerstwo obrony RFN przedstawiło Bundestagowi listę projektów zbrojeniowych, które mają zostać zrealizowane za 100 mld euro.

40,9 mld euro ma zostać przeznaczone na Luftwaffe. W kwocie tej mieści się zakup samolotów myśliwskich F-35, które mają zastąpić Tornado, ciężkich śmigłowców transportowych, uzbrojenia dla dronów Heron TP oraz nowych systemów

20,7 mld euro przewidziano na tak zwane zdolności dowodzenia Bundeswehry – chodzi o komunikację, także z sojusznikami. „Bundeswehra jest jedną z ostatnich armii NATO, która używa analogowego sprzętu radiowego” – donosi gazeta. Niemiecka Marynarka Wojenna ma otrzymać na modernizację 19,3 mld euro, a Wojska Lądowe – 16,6 mld euro. Według „Bilda” Deutsche Marine otrzyma korwety klasy 130, fregaty klasy 126, okręty podwodne klasy 212 CD i wielozadaniowe okręty bojowe. obrony powietrznej.

Telewizja ARD z kolei poinformowała, że „stosunkowo niewielka kwota dwóch miliardów ma zostać wydana na odzież i wyposażenie osobiste dla żołnierzy. Minister obrony Christine Lambrecht wielokrotnie podkreślała, że jest to pilna potrzeba. W punkcie tym wymieniono między innymi buty bojowe i noktowizor”.

ARD twierdzi, że Bundestag może podjąć decyzję w sprawie specjalnego funduszu dla Bundeswehry już w piątek. Fundusz ma być zawarty w Ustawie Zasadniczej, a nowelizacja konstytucji wymaga większości dwóch trzecich głosów w Bundestagu. W miniony weekend partie rządzącej koalicji – SPD, Zieloni i FDP – doszły do porozumienia w tej sprawie z opozycyjną chadecką partią CDU/CSU.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!