Gospodarka Polska Świat Wiadomości

Polska Wódka zostanie objęta ochroną na chińskim rynku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal 300gospodarka.pl Polska Wódka znajdzie się wśród unijnych oznaczeń geograficznych, które zostaną objęte ochroną na rynku chińskim. Wódka będzie jedynym polskim oznaczeniem chronionym w Chinach.

UE i Chiny zakończyły dzisiaj negocjacje w sprawie dwustronnej umowy o ochronie 100 europejskich oznaczeń geograficznych w Chinach i 100 chińskich oznaczeń geograficznych w Unii przed podrabianiem i przywłaszczaniem praw. Oczekuje się, że to przełomowe porozumienie przyniesie obu stronom wzajemne korzyści handlowe i większy popyt na wysokiej jakości produkty.

Chiny są drugim krajem przeznaczenia, jeżeli chodzi o wywóz produktów rolno-spożywczych z UE, który sięga tutaj 12,8 mld euro (w okresie 12 miesięcy od września 2018 r. do sierpnia 2019 r.). Dla porównania, wartość polskiego eksportu z tego sektora do Chińskiej Republiki Ludowej wyniosła w 2017 roku 101 mln euro.

Jest to również drugi kraj przeznaczenia (9 proc. ogólnej wartości), jeśli chodzi o wywóz z UE produktów chronionych jako oznaczenia geograficzne, w tym win, produktów rolno-spożywczych i napojów spirytusowych.

Spośród 100 unijnych produktów, które będą podlegać ochronie, najwięcej, bo aż 26, pochodzi z Włoch. Na drugim miejscu pod tym względem jest Francja (25 produktów), a na trzecim Hiszpania (12 produktów).

Produkty z tych trzech państw stanowią zatem niemal dwie trzecie wszystkich unijnych dóbr, które będą od teraz chronione na terytorium Chin.

W zdecydowanej większości spośród tych 63 przypadków zapisy umowy będą odnosiły się do win i serów z tych trzech państw.

Z kolei wśród chińskich produktów w wykazie znajdują się na przykład: Pixian Dou Ban (pasta fasolowa Pixian), Anji Bai Cha (biała herbata Anji), Panjin Da Mi (ryż Panjin) oraz Anqiu Da Jiang (imbir Anqiu).

Dobra bo Polska 🙂

Źródło: 300gospodarka.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!