Wiadomości

Polska stanie murem za Węgrami: “Każde państwo członkowskie UE ma suwerenne prawo do dokonywania reform”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„MSZ z niepokojem obserwuje środową decyzję PE popierającą wniosek o uruchomienie art 7.1 Traktu o Unii Europejskiej przeciw Węgrom” – podkreślił w oświadczeniu resort polskiej dyplomacji. „Polska będzie głosować na forach instytucji europejskich przeciw ewentualnym sankcjom wobec Węgier” – zaznaczono.

Parlament Europejski wyraził w środę zgodę na uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier i tym samym wezwał państwa unijne do wszczęcia procedury określonej w tym artykule. Jej celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom dla wartości leżących u podstaw Unii Europejskiej, do których należą: poszanowanie demokracji, praworządności i praw człowieka.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało na Twitterze oświadczenie ws. decyzji PE.

„MSZ z niepokojem obserwuje dzisiejszą decyzję PE popierającą wniosek o uruchomienie art 7.1 Traktu o Unii Europejskiej przeciw Węgrom” – czytamy.

Jak podkreślono w oświadczeniu “każde państwo członkowskie UE ma suwerenne prawo do dokonywania reform wewnętrznych, jakie uzna za właściwe”.

MSZ wskazuje, że “działania wymierzone przeciw państwom członkowskim służą jedynie pogłębieniu podziałów w Unii Europejskiej zwiększając obecny brak zaufania obywateli do instytucji europejskich”.

„Polska będzie głosować na forach instytucji europejskich przeciw ewentualnym sankcjom wobec Węgier” – głosi oświadczenie Biura Rzecznika Prasowego MSZ.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!