Wiadomości

Polska sprzeciwia się propozycji KE dotyczącej redukcji zużycia gazu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trudno, żeby państwa zgodziły się na obowiązkowe redukcje gazu, nie wiedząc jak będzie wyglądała najbliższa zima, nie mając zabezpieczonych własnych interesów – powiedziała podczas briefingu prasowego Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, odnosząc się do propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej redukcji zużycia gazu miedzy sierpniem br. a marcem 2023 roku.

W zeszłym tygodniu Komisja Europejska ogłosiła plan mający na celu zapobieżenie kryzysowi energetycznemu podczas nadchodzącej zimy. Główny punkt planu zakłada, by państwa członkowskie Unii Europejskiej zredukowały – w okresie 1 sierpnia br. – 31 marca 2023 r. – zużycie gazu o 15 proc. Sprzeciw Polski wobec tej propozycji ogłosiła dziś Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

– To co nie jest akceptowalne w propozycjach Komisji Europejskiej, to propozycja wprowadzenia obowiązkowych mechanizmów redukcyjnych. Trudno, żeby państwa zgodziły się na obowiązkowe redukcje gazu, nie wiedząc jak będzie wyglądała najbliższa zima, nie mając zabezpieczonych własnych interesów – powiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska. – Możemy rozmawiać na temat dobrowolnych mechanizmów, możemy rozmawiać na temat oszczędzania w poszczególnych państwach (…) Trudno dyskutować o obowiązkowych mechanizmach przygotowanych na kolanie przez Komisję Europejską, zmuszających państwa do obowiązkowej redukcji. Na to się nie możemy zgodzić – dodała.

Moskwa podkreśliła, że podobne stanowisko w tej sprawie prezentują Grecja, Hiszpania, Portugalia, Cypr, czy Malta. – Nie czuję się kompetentna, by decydować o ograniczeniach w Hiszpanii, na Malcie, czy w Bułgarii. Tak samo nie chciałabym, by te państwa podejmowały decyzje o ograniczeniach w Polsce. Bezpieczeństwo energetyczne to zadanie konkretnego państwa i konkretnego rządu – podkreśliła minister klimatu i środowiska. Jak dodała, Polska jest przygotowana na najbliższą zimę, jeśli chodzi o zapasy gazu.

Jutro w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. Energii poświęcone propozycjom Komisji Europejskiej dotyczącym redukcji gazu.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!