Wiadomości

Gen. Różański: Nie przyznałem się do stawianych mi zarzutów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Generał Mirosław Różański, były dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, usłyszał zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień – ustalił portal tvp.info. Chodzi o wyprowadzenie do prywatnego Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego SWAT ponad 7,5 mln zł. Zarzuty w tym śledztwie usłyszały też trzy inne osoby. Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych gen. Różański.

Jak wynika z ustaleń portalu TVP Info, chodzi o wyprowadzenie do prywatnego Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego SWAT ponad 7,5 mln zł. Zarzuty usłyszały też trzy inne osoby. Pieniądze te pochodziły ze sprzedaż towarów oraz usług Air Show w Radomiu w 2016 r. oraz poprzednich edycji tych pokazów lotniczych. Zgodnie z prawem środki te powinny trafić do budżetu państwa. Jednak zamiast tego generał R. przekazał te pieniądze na stowarzyszenie SWAT.

Pieniądze miały zostać przeznaczone na wynagrodzenie za prowadzenie rachunku stowarzyszenie, a także na działalność statutową. SWAT przez całe lata był współorganizatorem radomskiego Air Show. Pieniądze pozyskane przez stowarzyszanie to odsetki w wysokości 8 proc. od pieniędzy, jakie zarobił Air Show.

W tym samym śledztwie w kwietniu 2019 roku Żandarmeria Wojskowa zatrzymała byłego dowódcę rodzajów sił zbrojnych generała broni Lecha M., płk. Dariusza M. – szefa Oddziału Ekonomiczno-Finansowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz płk. rez. Ryszarda P.

TVP Info: Były dowódca rodzajów sił zbrojnych generał Mirosław Różański usłyszał zarzuty

Do artykułu odniósł się na twitterze gen. Różański: “W związku z pojawieniem się artykułu prasowego na portalu http://tvp.info.pl dotyczącego postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych informuję, że nie przyznałem się do stawianych mi zarzutów. Jednocześnie wskazuję, że zawarte w przedmiotowej publikacji informacje nie są prawdziwe.”

“W mojej ocenie postawione zarzuty, dotyczące czynów rzekomo popełnionych w 2015 roku, stanowią retorsje za moje publiczne wystąpienia, w których wielokrotnie nie szczędziłem krytyki podejmowanym decyzjom politycznym dotyczącym obronności państwa. Postawione zarzuty są związane z bieżącą polityką Ministerstwa Obrony Narodowej i nie prowadzą do osiągnięcia kodeksowych celów postępowania przygotowawczego” – napisał gen. Mirosław Różański.

/twitter, fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!