Polska Świat Wiadomości

Polska przekazała milion szczepionek Iranowi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak poinformowało w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie ze strony Iranu, Polska przekazała 1 mln szczepionek przeciwko Covid-19.

W odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie ze strony Iranu, Polska przekazała 1 mln szczepionek przeciwko Covid-19 – poinformowało w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W organizację przedsięwzięcia, poza MSZ, były zaangażowane Ministerstwo Zdrowia oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, które aktywnie uczestniczą w dystrybucji szczepionek do partnerów zagranicznych. W ostatnim czasie szczepionki przeciwko Covid-19 trafiły do państw na wielu kontynentach, m.in. do Egiptu, Wietnamu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Uzbekistanu, Australii, Norwegii i Kirgistanu.

„Dziś Iran, podobnie jak inne państwa na Bliskim Wschodzie boryka się z problemem wciąż nie gasnącej epidemii koronawirusa, a szczepienia stanowią ważny element w jej przeciwdziałaniu oraz wsparciu dla obywateli Iranu. Polska posiada odpowiednie zasoby szczepionek, wystarczające na pokrycie zapotrzebowania krajowego, co pozwala na pozytywną odpowiedź na prośbę państw potrzebujących. Przekazanie szczepionek miało miejsce 16 października br. na lotnisku w Teheranie. Fakt wsparcia Iranu przez Polskę w walce z pandemią Covid 19 spotkał się z szerokim i przyjaznym odbiorem na miejscu. Informacje na ten temat zostały opublikowana przez wszystkie największe gazety, agencje i portale informacyjne” – czytamy w oświadczeniu MSZ.

„Warto przypomnieć, że w 2020 roku obchodziliśmy 90-tą rocznicę polsko-irańskiego traktatu o przyjaźni, natomiast w 2022 przypada 80-ta rocznica ewakuacji armii gen. Władysława Andersa do Iranu. Warto również podkreślić, że szczególnym elementem naszych relacji jest irańska pomoc i gościna, jakiej udzielono 120 tys. Polaków ewakuowanych ze Związku Radzieckiego w trakcie II wojny światowej. W grupie tej znajdowali się zarówno żołnierze armii gen. Władysława Andersa, jak i ludność cywilna” – czytamy.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!