Felietony

Polska masowo wydaje paszporty obywatelom Izraela

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od 2002 roku Polska wydała paszporty 25 tys. Żydów. W latach 2015 – 2017 wydano ich przeszło 10 tysięcy. Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie podejrzewa, iż nagle Żydzi w skali masowej zaczęli odczuwać więź z krajem, w którym żyli ich przodkowie i którego języka w większości nawet nie znają.

Oczywistym jest, że sprawa ta ma związek z roszczeniami majątkowymi. Ale nie tylko – dzięki polskim paszportom ich posiadacze mogą w sposób nieskrępowany robić interesy w całej UE. Tymczasem nasz rząd chowa głowę w piasek. Potomkowie żydowskich emigrantów, którzy wyjechali do Izraela, nie muszą się legitymować ani znajomością języka polskiego, ani poszanowaniem dla polskiej kultury, czy znajomością polskiej historii.

Mamy podstawy obawiać się, że Żydzi będący obywatelami Izraela to tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem zapewne podobnie są traktowane osoby narodowości żydowskiej, potomkowie emigrantów z Polski, z obywatelstwem amerykańskim, czy jakimkolwiek innym.

Jakże inaczej Rzeczpospolita traktuje Polaków z Kresów, będących jak najbardziej potomkami obywatelami Polski, ale także tych, którzy niegdyś legitymowali się polskim obywatelstwem, którego to wbrew swojej woli zostali pozbawieni, nigdy opuszczając swej ojcowizny (bo to Polska zmieniła granice), mówiących po polsku i pielęgnujących polską kulturę…

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!