Wiadomości

Polska kupi system Patriot za mniej niż 30 mld zł?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Zakładamy, że Polska wyda nie więcej niż 30 mld zł na całe zamówienie obejmujące system obrony powietrznej Patriot – powiedział w piątek szef MON Antoni Macierewicz.

Minister powiedział, że został zakończony bardzo ważny etap rozmów związanych z pozyskiwaniem systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu, któremu wojsko nadało kryptonim Wisła, a który ma zagwarantować Polsce bezpieczeństwo.

– Liczymy na to, że od momentu przekazania tego zapytania ofertowego, które po zaktualizowaniu zawiera nasze bieżące warunki oraz po zakończeniu rozmów na ten temat, czyli mniej więcej w końcu tego roku, zostanie podpisana umowa na pozyskanie systemu antyrakietowego Patriot. Jeżeli oczywiście wszystkie warunki zostaną dotrzymane i jeżeli oczywiście będą one zgodne z tym zapytaniem ofertowym, jakie składamy – powiedział szef MON.

Wśród podstawowych warunków zapytania ofertowego (ang. Letter of Request) Macierewicz wymienił uzyskanie przez Polskę sieciocentrycznego systemu dowodzenia IBCS już od pierwszego zamówionego zestawu Patriot.

– Ta rzecz została rozstrzygnięta po długich rozmowach – dodał. – Letter of Request zakłada, że Polska wyda nie więcej niż 30 mld zł na całe zamówienie – podkreślił Macierewicz.

Minister dodał, że założenie jest także, że pierwszy zestaw dotrze do Polski dwa lata po podpisaniu umowy, a radar dookólny będzie dostarczony począwszy od trzeciej zamówionej baterii. Zamówienie obejmuje osiem baterii, pierwsze dwie mają zostać z czasem zmodernizowane.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!