Europa Gospodarka Wiadomości

Polska jest najszybciej rozwijającą się gospodarką wśród krajów Unii Europejskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal bankier.pl w trzecim kwartale 2018 roku Polska odnotowała najwyższą roczną dynamikę produktu krajowego brutto wśród wszystkich państw Unii Europejskiej, które do tej pory przedstawiły dane – podał Eurostat.

Polska gospodarka pozytywnie zaskoczyła ekonomistów i w minionym kwartale utrzymała tempo wzrostu powyżej 5%. Podawany w polskich mediach wynik 5,1% rdr to rezultat w ujęciu niewyrównanym sezonowo. Natomiast Eurostat publikuje dane wyrównane sezonowo, aby porównać tempo wzrostu PKB w poszczególnych krajach UE.

W tym zestawieniu Polska ze wzrostem PKB na poziomie 5,7% rdr odnotowała najlepszy wynik w Europie. Podium uzupełniły Łotwa (+5,5% rdr) oraz Węgry (+5,0%). Warto jednak odnotować, że kilka państw UE jeszcze nie opublikowało statystyk PKB za III kwartał. Są wśród nich m.in. Irlandia, Słowenia czy Malta, które mają szanse pobić wynik Polski.

Trzeba też wziąć poprawkę na fakt, że statystyki z Irlandii (+9,1% w II kw.) są specyficzne. Wyniki Szmaragdowej Wyspy są bowiem zaburzone przez transakcje międzynarodowych korporacji, które – lokując siedziby w Irlandii – optymalizują swoje zobowiązania podatkowe, a efektem ubocznym są wyższe odczyty PKB.

Po drugie, w ujęciu kwartalnym dwa kraje odnotowały lepszy wynik niż Polska. W III kwartale gospodarka Rumunii urosła o 1,9% kdk, a Łotwy o 1,8% kdk. W tym zestawieniu nasz kraj zajął trzecią lokatę (1,7% kdk), wyprzedzając m.in. Węgry (+1,2% kdk) i Słowację (+1,1% kdk).

Wśród największych gospodarek Europy rozczarowaniem był rezultat Niemiec, gdzie PKB zmniejszył się o 0,2% względem poprzedniego kwartału. Solidne tempo wzrostu (0,6% kdk i 2,5% rdr) utrzymała za to Hiszpania. PKB Francji powiększył się o 0,4% kdk i 1,5% rdr. Włochy znalazły się w stagnacji (0,0% kdk i 0,8% rdr). Za to przyspieszył wzrost w Wielkiej Brytanii – do 0,6% kdk i 1,5% rdr.

Wzrost PKB na poziomie całej Unii Europejskiej w trzecim kwartale spowolnił do 0,3% kdk i 1,9% rdr wobec 0,5% kdk i 2,1% odnotowanych kwartał wcześniej. Gospodarka strefy euro rosła w tempie 0,2% kdk i 1,7% rdr, co było najsłabszym wynikiem od 2 lat.

Czy zauważacie owe tempo rozwoju? Piszcie w komentarzach.

Źródło: bankier.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!