Europa Polska Wiadomości

Polska jest najczęstszym celem legalnych imigrantów spośród krajów Unii Europejskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jeśli nie liczyć Wielkiej Brytanii, Polska jest najpopularniejszym celem legalnej imigracji spośród wszystkich państw UE. Taki stan utrzymuje się od 2013 r.

 Co więcej, spośród imigrantów, którzy w ubiegłym roku wjechali do Unii, by podjąć tu pracę, aż 58 proc. osiadło nad Wisłą. Wielka Brytania jest zaś ulubionym celem przeprowadzek w celach edukacyjnych.

Eurostat opublikował dane dotyczące zezwoleń na co najmniej trzymiesięczny pobyt wydanych w minionym roku obcokrajowcom spoza UE. Wysoka pozycja Polski to zasługa uproszczonej procedury zatrudniania obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, niewymagającej uzyskania zezwolenia na pracę. Tylko z Ukrainy pochodzi 87 proc. przyjętych przez nas obcokrajowców, a jeśli doliczyć pięć pozostałych państw – aż 95 proc. W 2016 r. władze RP zgodziły się na pobyt obywateli 142 państw.

Mapa migracji do Unii w poszukiwaniu pracy nie pokrywa się z kierunkami docelowymi uchodźców. Najwyższy odsetek tego typu migrantów (w tabeli dotyczącej przyczyn przybycia do UE kryją się oni w kategorii „inne”) w ogólnej liczbie cudzoziemców przyjmują Niemcy (56 proc.), Szwecja i Austria (po 51 proc.).

Źródło: forsal.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!