Europa Polska Wiadomości

Polska i Węgry stworzą wspólny instytut, który zajmie się ocenianiem stanu praworządności w krajach UE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Węgry i Polska stworzą wspólny instytut, który zajmie się ocenianiem stanu praworządności w krajach UE – zapowiedział szef MSZ Węgier, Peter Szijjarto, po spotkaniu z szefem MSZ Polski, Zbigniewem Rauem, w Budapeszcie.

Szijarto stwierdził, w kontekście raportu UE ws. praworządności, który wkrótce ma być omawiany w Brukseli, że będzie to raczej “oświadczenie polityczne” niż rzetelny raport.

– Celem instytutu będzie to, by nie brano nas za głupców – powiedział szef MSZ Węgier dodając, że “wystarczająco długo niektórzy politycy z Europy zachodniej używali nas (Polskę i Węgier) w charakterze worka treningowego”.

Polsko-węgierski instytut ma przyjrzeć się stanowi praworządności w różnych krajach UE, aby unikać stosowania “podwójnych standardów wobec Węgier i Polski”.

Minister Rau mówił, że nowy instytut ma promować “debatę i transparentność” w UE.

– Debaty prawnej nie można zastępować debatą polityczną – dodał.

W czasie szczytu UE w lipcu uzgodniono, że dostęp do środków z budżetu unijnego powinien być uzależniony od przestrzegania przez kraje członkostwa zasad rządów prawa. Szczegóły mechanizmu, który miałby to gwarantować nie są jednak znane.

Co wy na to?

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!