Gospodarka Polska Wiadomości

Polska cieszy się coraz większym uznaniem na rynku gier komputerowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W naszym kraju działa ponad 300 studiów deweloperskich, a wartość rynku gier przekracza już 500 mln dolarów – podaje „Rzeczpospolita”.

Na podstawie szacunków firmy Newzoo „Rz” wyliczyła, że to daje nam 23. pozycję w światowym rankingu. Prym wiodą Chiny z rynkiem przekraczającym 32 mld dolarów, a za nimi Stany Zjednoczone z ponad 25 mld dolarów.

Polskim hitem eksportowym jest „Wiedźmin” autorstwa CD Projektu, ale sukcesywnie pojawiają się kolejne gry, które sprawiają, że o naszym kraju staje się głośno.

Najnowszym przykładem jest „Frostpunk” firmy 11 bit studios. Gra zadebiutowała 24 kwietnia, zbierając rewelacyjne opinie recenzentów i graczy. „Frostpunk” od razu wskoczył na pierwsze miejsce rankingu najlepiej sprzedających się gier na platformie Steam. Reprezentuje gatunek tzw. society survival – połączenia gry o przetrwaniu i symulacji społeczeństwa.

Na warszawskiej giełdzie notowanych jest kilkunastu producentów gier. Prym – pod względem kapitalizacji – wiodą trzej: CD Projekt, który pracuje nad wiedźmińską grą karcianą „Gwint” i „cyberpunkiem 2077”, Playway z zaplanowaną na końcówkę tego miesiąca premierą horroru o piekle „Agony” oraz wspomniane już 11 bit studios, którego wycena giełdowa od czasu premiery „Frostpunka” urosła o ponad jedną trzecią.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!