Wiadomości

Polscy spadochroniarze na obchodach 75. rocznicy operacji desantowej pod Arnhem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na holenderskiej ziemi, w wodzie i w powietrzu oddają cześć spadochroniarzom 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Sosabowskiego żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej.

W dniach 17 – 26 września 1944 r. na terenie Holandii przeprowadzono największą operację powietrznodesantową II wojny światowej pod kryptonimem Market – Garden. W tych działaniach bojowych bezprzykładnym męstwem wykazali się polscy spadochroniarze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez generała Stanisława Sosabowskiego, której tradycję kontynuują dziś żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej. W tym roku obchody 75 rocznicy tego wydarzenia trwają przez prawie tydzień. W ich czasie polscy żołnierze biorą udział w kilku desantach spadochronowych, uroczystościach w Driel, Arnhem, Ede i Oosterbeek oraz przeprawią się przez Ren. Do Holandii wyjechało ponad 250 spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej, wydzielony komponent lotniczy z samolotem Casa C-295 z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego oraz Orkiestra Wojskowa w Krakowie.

W powietrzu.

Tradycyjnie już obchodom operacji Market – Garden towarzyszy międzynarodowa operacja powietrznodesantowa pod kryptonimem Falcon Leap. W tym roku bierze w niej udział kilkuset wojskowych spadochroniarzy z 9 krajów (Belgia, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone). Zrzuty zaplanowano w tych samych miejscach, gdzie w czasie II Wojny Światowej lądowali spadochroniarze biorący udział w operacji “Market-Garden”.

Polscy spadochroniarze i polski samolot uczestniczą we wszystkich desantach zaplanowanych do przeprowadzenia w dniach 17-21 września 2019r. Dodatkowo, na sobotę 21 września, zaplanowano jeden całkowicie polski zrzut spadochronowy pod Driel, w tym samym miejscu, w którym 75 lat temu lądowali żołnierze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Stanisława Sosabowskiego.

Na ziemi.

Na sobotę, 21 września, na Placu Polskim w Driel zaplanowano uroczystości upamiętniające polskich spadochroniarzy walczących tam podczas operacji Market-Garden z udziałem wojskowej asysty honorowej. Plac ten to szczególne miejsce – to tam znajduje się pomnik Surge Polonia (Powstań Polsko). Taki sam napis widniał na uszytym w okupowanej Warszawie i przewiezionym do Wielkiej Brytanii sztandarze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej wzięli także udział w piątkowych uroczystościach pod znajdującym się w pobliżu słynnego mostu w Arnhem pomnikiem Airborne Monument, w sobotę na historycznym, brytyjskim zrzutowisku Zone Y w pobliżu miasta Ede oraz w niedzielę na Cmentarzu Wojennym w Oosterbeek. Na cmentarzu tym pochowano 1770 żołnierzy poległych w bitwie o Arnhem, a wśród nich 73 Polaków.

Na wodzie.

W niedzielę polscy spadochroniarze przeprawią się przez Ren upamiętniając tym samym próbę przyjścia z pomocą przez żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej otoczonym na słynnym perymetrze w Oosterbeek brytyjskim żołnierzom 1 Dywizji Powietrznodesantowej.

Na brzegu rzeki zostanie zorganizowany piknik, w czasie którego współcześni polscy i holenderscy spadochroniarze zaprezentują swoją broń i wyposażenie. Muzycznie wydarzenie uświetni swym koncertem Zespół Estradowy 6 Brygady Powietrznodesantowej „Czasza”. Piknik to efekt wieloletniej współpracy z holenderską 11 Brygadą Aeromobilną (11 Luchtmobiele Brigade) i fundacją Polen-Driel.

/6bpd.wp.mil.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!