Felietony

Polscy marynarze z województwa stanisławowskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś dla Państwa kolejna odsłona historii polskiej marynarki wojennej powiązana z dziejami wschodnich województw II Rzeczypospolitej. Po prezentacji ukazującej marynarzy polskich pochodzących z terenów powiatu lwowskiego[1], pragniemy przybliżyć postacie polskiej floty z terenów województwa stanisławowskiego, którzy polegli i zmarli w czasie II wojny światowej.

Województwo stanisławowskie zostało utworzone 23 grudnia 1920 roku. Według spisu z 1931 roku, na terenie województwa Polacy stanowili 22,44% społeczeństwa. Właśnie z tej grupy polskiego społeczeństwa, tak oddalonej od polskiego morza, swoją miłość do Ojczyzny w czasie II wojny światowej przepłaciła życiem piątka członków polskiej floty.

Pierwszym mieszkańcem województwa stanisławowskiego, który poległ podczas służby był kapitan marynarz Andrzej Piasecki. Swoją służbę odbywał on na polskim okręcie podwodnym ORP Orzeł. Jednostka ta zwodowana została w holenderskiej stoczni w 1938 roku. W czasie II wojny światowej okręt internowany w Estonii dokonał brawurowej ucieczki. Przyjmuje się, że głównym autorem i osobą odpowiedzialną za wykonanie działania był pochodzący z Rohatyna (województwo stanisławowskie) kapitan Andrzej Piasecki[2]. ORP Orzeł po przedostaniu się do Wielkiej Brytanii brał udział m.in. w kampanii norweskiej. Na swój ostatni patrol po Morzu Północnym okręt wypłynął 23 maja 1940 roku. Nie jest znana data zatopienia okrętu, który miał powrócić do bazy 8 czerwca 1940 roku. Na pokładzie okrętu zginął urodzony 28 czerwca 1911 roku kapitan marynarz Andrzej Piasecki.

Kolejnym marynarzem pochodzącym z terenów województwa Stanisławowskiego, który poległ podczas swojej służby w polskiej marynarce był starszy marynarz Szymon Saczuk. Urodził się 5 grudnia 1916 roku w miejscowości Worochta (90 km od Stanisławowa). Pełnił służbę na ORP Garland. Okręt ten w latach 1940-1946 wchodził w skład Polskiej Marynarki Wojennej. Starszy marynarz Saczuk poległ 27 maja 1942 roku w czasie, kiedy okręt ORP Garland płynął w eskorcie konwoju do portów sowieckich, atakowany przez niemieckie samoloty.

Ostatnim mieszkańcem województwa stanisławowskiego, który poległ w czasie wykonywania zadania bojowego był marynarz Stefan Klencypar, urodzony 28 czerwca 1921 roku. Służbę w PMW pełnił na ORP Orkan. Okręt ten został zatopiony 8 października 1943 roku w czasie pełnienia konwoju przez niemiecki okręt podwodny. W czasie katastrofy zginęło 178 Polaków i 20 Brytyjczyków.

Poza wymienioną trójką polskich marynarzy, w czasie II wojny światowej zmarło jeszcze dwóch marynarzy pochodzących z województwa stanisławowskiego. Pierwszy z nich to starszy marynarz Mieczysław Tarnowski. Urodził się 18 marca 1928 roku w Stanisławowie. Zmarł 8 czerwca 1943 roku w Edynburgu, gdzie został pochowany na cmentarzu Corstorphine Hill Cemetery. Drugi z tej dwójki, marynarz Ludwik Antochow, urodził się 10 marca 1920 roku w Drohobyczu. Zmarł on 13 listopada 1944 roku w miejscowości Perth.

Powyższe przykłady jasno ukazują, że nie da się wspominać o zasługach i ofiarach, jakie poniosła polska marynarka wojenna w czasie II wojny światowej, pomijając udział mieszkańców pochodzących z terenów, które zostały oderwane od Polski na życzenie Stalina, przy zgodzie zachodnich sojuszników Polski z czasów tego konfliktu.

Krzysztof Żabierek

[1] https://www.magnapolonia.org/marynarze-ze-lwowa/ aktualizacja 3.06.2020r.

[2] J. Pertek, Wielkie dni małej floty, Poznań 1987, s. 130.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!