Wiadomości

Policja uniemożliwiła obalenie pomnika prezydenta Andrew Jacksona przed Białym Domem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W poniedziałek wieczorem czasu miejscowego kilku protestujących wdrapało się na konny pomnik Jacksona w parku Lafayette’a, obwiązując go linami. Przy zachęcających okrzykach tłumu podjęto próbę obalenia go.

Zapobiegła temu interwencja policji. Aby rozproszyć tłum, funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Policjanci ustawili się następnie na ulicy przed parkiem, blokując dostęp do pomnika. Stacja CNN informowała, że obecnych w poniedziałek wieczór Białym Domu dziennikarzy poproszono o opuszczenie prezydenckiej rezydencji.

Po policyjnej interwencji wciąż protestuje około 200 osób. Demonstranci wyzywają policjantów i apelują, aby pozwolili im obalić pomnik. – Zastanówcie się komu służycie! – krzyczał jeden z nich przez megafon. W wywiadach dla amerykańskich stacji telewizyjnych manifestanci wzywają do dołączenia do nich.

W okolicach Białego Domu, w tym w pobliżu pomnika Tadeusza Kościuszki, demonstranci stawiają improwizowane ogrodzenia. Oznaczane są one napisami „BHAZ”, co oznacza “Black House Autonomous Zone” (Autonomiczna Strefa Czarnego Domu). Wzorują się w tym na Seattle, gdzie demonstranci również ogłosili taką strefę. Litery „BHAZ” namalowano również na kolumnach episkopalnego kościoła św. Jana naprzeciwko Białego Domu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!