Felietony

Polaków wypychamy z kraju, a na ich miejsce ściągamy Filipińczyków, Uzbeków, Hindusów…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„5 września rusza rejestracja kandydatów na studia medyczne na kierunku pielęgniarstwo I stopnia w języku polskim oraz po angielsku” – czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

https://uksw.edu.pl/pl/uniwersytet/uczelnia-dzis/aktualnosci/1474-pielegniarstwo-z-dyplomem-naszej-uczelni

Studnia są bezpłatne, tak więc to polski podatnik ma sfinansować studia młodym ludziom, którzy z założenia nie mają pracować w Polsce, ale w poza jej granicami. Co więcej, liczba osób, które mają zostać przyjęte na studia, by w przyszłości pracowały w naszym kraju, ma być równa tej, która docelowo ma znaleźć zatrudnienie za granicą:. Oto bowiem na stronie internetowej uczelni w dalszej części tegoż komunikatu czytamy:

Rejestracja będzie prowadzona elektronicznie poprzez system IRK od 5 września od godziny 12.00 do 25 września (wtorek do końca dnia). Ogłoszenie wyników na kontach kandydatów w IRK nastąpi 28 września (piątek), o godz. 12:00. Przyjmowanie dokumentów od osób zakwalifikowanych przewidziane jest w dn. 1- 2 października. Zarówno na studia pielęgniarskie w języku polskim, jak i po angielsku przewidziano po 30 miejsc. Studia są bezpłatne, trwają trzy lata. Zasady rekrutacji dla kandydatów z polską „nową” i „starą” maturą dostępne w załączniku oraz maturą zagraniczną dostępne w załączniku. Wydział Medyczny – Collegium Medicum na UKSW ma już swoją stronę internetową: www.collegium-medicum.uksw.edu.pl.

Tymczasem już dziś na rynku pracy w Polsce coraz silniej odczuwalny jest brak pielęgniarek. W zatrważającym tempie rośnie też średnia wieku pielęgniarek, w roku 2016 przekroczyła pięćdziesiąt lat, co oznacza, że w ciągu najbliższych kilku lat problem ten może stać się wręcz gardłowy:

Ale rząd temu zaradzi – ściągnie imigrantów z Azji i Afryki, stwarzając odpowiednie ułatwienia i systemy zachęt, zorganizuje kursy językowe. Przecież już o tym słyszymy. Kto za to zapłaci? Oczywiście, polski podatnik.

Trudno dopatrzyć się w tym jakiegokolwiek sensu ekonomicznego, nie mówiąc już o społecznym. Czemu więc ma to służyć?

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!