Polska Sports Świat Wiadomości

Polak pobił rekord świata w układaniu Kostki Rubika

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal  polsatsport.pl pochodzący z Poznania Tymon Kolasiński pobił rekord świata w “średniej” w konkurencji 3×3, czyli ułożeniu klasycznej Kostki Rubika. Średni czas Polaka to 5,09 s. Rekord został pobity podczas odbywających się w Lubartowie zawodów Cubers Eve Lubartów 2021.

Na średni czas 5,09 s złożyło się pięć ułożeń, spośród których dwa skrajne wyniki są odrzucane. Poznanianin uzyskał czasy 4.73, 4.83, 5.24, 6.57 oraz 5.20.Tym samym Kolasiński aż o 0,23 s pobił rekord świata należący od kilku tygodni do jednego z najbardziej znanych speedcuberów Maxa Parka. Amerykanin podczas zawodów Missoula 2021 uzyskał rezultat 5,32 s.

Kolasiński jest drugim Polakiem w historii, który pobił rekord świata w klasycznej Kostce Rubika 3×3. Pierwszym był Tomasz Żołnowski, który w 2009 roku dwukrotnie bił rekord w “średniej”. Wtedy średnie czasy były jednak zdecydowanie słabsze – najpierw Żołnowski uzyskał 10,63 s, a następnie 10,07 s. Od tego czasu zmieniła się jednak technologia używanego sprzętu oraz poszerzyła się wiedza zawodników.

Przystępując do zawodów w Lubartowie poznanianin był już rekordzistą Europy w “średniej” z czasem 5.54 s. Do niego należy również najlepsze pojedyncze ułożenie (“singiel”) Starego Kontynentu (4,11 s). Rekordzistą świata w “singlu” jest Chińczyk Yusheng Du, który w 2018 roku ułożył Kostkę Rubika w czasie 3,47 s.

Gratulujemy!

Źródło: polsatsport.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!