Europa Sports Wiadomości

Podczas meczu hokejowego z Finlandią zawodnicy Rosji założyli koszulki z napisem CCCP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal sport.interia.pl koszule hokejowe z napisem CCCP, oznaczającym Związek Radziecki, założyli hokeiści Rosji podczas meczu z Finlandią w Channel One Cup. Dla Finów to akt prowokacji i niezrozumiały ukłon Rosjan w stronę zbrodniczego reżimu.

Channel One Cup to dawny Puchar Izwiestii – bardzo prestiżowa, chociaż tylko towarzyska impreza hokejowa rozgrywana tradycyjnie na koniec roku. Turniej organizowała od 1967 roku redakcja gazety “Izwiestia”, stąd nazwa imprezy. Odbywała się do 1996 roku, a później schedę przejął Puchar Kanału Pierwszego, czyli Channel One Cup – zawody zaliczane do Euro Hockey Tour.

Tegoroczna edycja odbywała się w Moskwie z udziałem zespołów Rosji, Czech, Szwecji, Finlandii oraz Kanady. Wygrali Finowie, którzy w decydującym meczu pokonali po dogrywce Rosjan 3-2. Tego właśnie meczu dotyczy afera, jaka rozpętała się przy okazji turnieju.

Zespół rosyjski wystąpił bowiem przeciw Finom w koszulach z napisem CCCP, oznaczającym Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich – niewątpliwie największą potęgę w amatorskim hokeju na lodzie, aczkolwiek radzieccy hokeiści potrafili wygrywać także z ekipami NHL. Rosyjscy hokeiści założyli stroje nawiązujące do państwa, które nie istnieje od 1991 roku. Do państwa, które – zdaniem oburzonych Finów – odpowiada za mnóstwo zbrodni i podbojów, także za wojny z Finlandią w latach 1939-1945.

Autor: Radosław Nawrot

Tania prowokacja…
Źródło: sport.interia.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!