Wiadomości

Polacy złożyli ponad 2 mln wniosków o świadczenia socjalne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Od 1 lipca złożono już ponad 2 mln wniosków online o świadczenie z programu “Rodzina 500+” i “Dobry Start” – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Szefowa MRPiPS przekazała, że do rodzin trafiło już 100 tys. informacji o przyznaniu świadczenia. Jak dodała, ponad 1,32 mln to wnioski o 500 plus. – Jestem przekonana, że w ślad za tym na pewno dla wielu z nich już trafiły pieniądze – podkreśliła szefowa MRPiPS.

Od 1 lipca ruszył rozszerzony program “Rodzina 500+”, który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, czyli lipiec i sierpień. Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 r.

Resort rodziny przypomina, że rodzice, którzy mają przyznane do 30 września br. świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają od pierwszego lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że po rozszerzeniu formuły programu “Rodzina 500+” wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci (dzisiaj ze świadczenia wychowawczego korzysta 3,6 mln dzieci – stan na kwiecień 2019 r.). Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!