Wiadomości

Polacy rozważą propozycję dołączenia do koalicji rządowej na Litwie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rządzący na Litwie Związek Rolników i Zielonych (LVZS) proponuje Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związkowi Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) oraz partii Porządek i Sprawiedliwość stanowiska w rządzie w zamian za wejście do koalicji.

Polacy rozważą taką możliwość.

Po zaprzysiężeniu nowego prezydenta 12 lipca „możliwy jest nowy podział stanowisk” – powiedział dziś w wywiadzie dla radia Żiniu Radijas przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis. Wskazał, że „podzielenie się władzą ustawodawczą i wykonawczą wzmocniłoby kruchą większość rządzącą” i dodał, że w zamian za przystąpienie do koalicji proponowane byłyby teki ministerialne.

Przewodniczący AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski powiedział dziennikarzom, że „rozmowy o udziale w koalicji rządzącej odbywają się ciągle”.

„Po wyborach rozpoczniemy poważne konsultacje i nie odrzucamy możliwości” udziału w koalicji” – podkreślił Tomaszewski.

Sejmowa frakcja LVZS we wtorek postanowiła, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich i do PE, ugrupowanie pozostanie w kraju siłą rządzącą. Związek Rolników i Zielonych przed wyborami prezydenckimi groził, że przejdzie do opozycji, jeśli przegra.

W niedzielę, w pierwszej turze wyborów prezydenckich, kandydat LVZS premier Saulius Skvernelis odpadł z dalszej rywalizacji o najwyższe stanowisko w państwie. W drugiej turze wyborów, 26 maja, zmierzą się kandydatka opozycyjnych konserwatystów Ingrida Szimonyte i kandydat niezależny Gitanas Nauseda.

26 maja na Litwie odbędą się też wybory do Parlamentu Europejskiego.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!