Polska Wiadomości

Pogrzeb bohatera męczonego przez komunistów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W dniu 21 marca 2024 w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach, po 78 latach od mordu sądowego, odbył się pogrzeb śp. Władysława Guzdka ps. “Wilk”. 

Odbył się pogrzeb bohatera męczonego przez komunistów “Wilk” był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych, Zgrupowanie Henryka Flamego ps. “Bartek”. Wstąpił do oddziału w lutym 1946 roku, w lipcu ciężko ranny uniknął pojmania w obławie. Po wyzdrowieniu służył jako łącznik z dowództwem okręgu NSZ. Aresztowany w październiku tego roku w Zabrzu. W grudniu skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy na karę śmieci. Wyrok wykonano 31 grudnia 1946 roku. 

Miejsce pochówku było nieznane. Z przekazanych w trakcie mszy świętej informacji wynika, że pomimo starań rodziny, odpowiedź władz więziennych PRL była jedna: nie prowadzimy ewidencji miejsc pochówków. Dopiero w 2017 Instytut Pamięci Narodowej w trakcie prac poszukiwawczych na cmentarzu komunalnym w Katowicach odnalazł doczesne szczątki Wilka. 

Wilk pochodził z patriotycznej rodziny. Urodził się 19 stycznia 1925 roku w Dziedzicach. Na ołtarzu Ojczyzny najwyższą ofiarę złożył nie tylko Władysław Guzdek, ale również dwóch jego braci. Józef – oficer rezerwy 3. Pułku Strzelców Podhalańskich, został zamordowany w Katyniu. Drugi z braci zginął w Auschwitz. 

Pogrzeb miał charakter wojskowy. Asystę zapewnił 18. bielski Batalion Desantowo-Szturmowy im. kpt. Gazurka.

pogrzeb
Władysław Guzdek “Wilk”. Źródło: IPN

NASZ KOMENTARZ: Pożegnaliśmy wiernego syna Rzeczpospolitej, Żołnierza Wyklętego, który mając jedynie 21 lat oddał życie za Ojczyznę. Tylko tyle możemy zrobić w podzięce za jego służbę i poświęcenie. Pytanie, które sobie zadajemy: dlaczego praktycznie nikt o tym pogrzebie nie wiedział? Dlaczego msza nie była w dogodniejszym dniu w sobotę? Taka uroczystość powinna służyć upowszechnianiu wiedzy o Żołnierzach Powstania Antykomunistycznego i szerzeniu postaw patriotycznych a praktycznie przeszła bez echa.

Polecamy również: Ukrainiec groził śmiercią polskim protestującym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!